Jak bez obaw korzystać z karty kredytowej?

2021-10-08 14:13
Redakcja
2021-10-08 14:13

Karty płatnicze dzielą się na debetowe, kredytowe i przedpłacone. Jednak to w stosunku do tych kredytowych wiele osób ma największe obawy. Czy słusznie? Jak ich używać, by okazały się one przydatnym środkiem płatniczym? Jakich sytuacji unikać i kiedy najlepiej spłacać zadłużenie karty kredytowej? Dowiedz się, bo to Ci się opłaci!

Podstawowa różnica między kartą kredytową, debetową a prepaidową jest taka, że za pomocą tej pierwszej płacimy pieniędzmi banku, a w przypadku pozostałych, środkami zgromadzonymi na rachunkach. Jeśli więc ktoś nie chce brać kredytu gotówkowego, a potrzebuje wsparcia finansowego, przeczytasz o nim więcej tutaj: https://mubi.pl/poradniki/kara-za-brak-oc/, to powinien zdecydować się na kartę kredytową, z której będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie bez podpisywania kolejnych umów kredytowych.

Środek płatniczy dla odpowiedzialnych!

Aby otrzymać kartę kredytową, trzeba mieć zdolność kredytową. Dlaczego? Ponieważ płacąc nią, wykorzystujemy środki z przyznanego limitu kredytowego, które należą do banku. Potem w określonym terminie musimy spłacić zaciągnięte zobowiązania – bank chce mieć pewność, że to zrobimy. Czym jednak jest ów limit kredytowy?

Limit kredytowy to nic innego, jak maksymalne środki, jakie udostępnia nam bank po podpisaniu umowy. Zależy on między innymi od zdolności kredytowej i dochodów netto. Przykładowo, jeśli bank zaoferuje nam limit w wysokości 2500 zł, to w cyklu rozliczeniowym będziemy mogli wydać tę kwotę. Jednak potem czeka nas jej spłata. Dlatego powinniśmy zawsze przed wyzerowaniem karty kredytowej przemyśleć wydatki tak, by móc potem bez problemów spłacić zadłużenie.

Karta kredytowa to świetne rozwiązanie dla osób, które potrafią kontrolować wydatki. Dodatkowo ten środek płatniczy ma wiele zalet:

  • szybki dostęp do dodatkowych pieniędzy,
  • budowanie pozytywnej historii w BIK przy terminowych spłatach,
  • chargeback,
  • specjalne oferty banków – zniżki, zwroty za regularne płatności.

Jednakże osoby, które kompulsywnie robią zakupy i nie potrafią zapanować nad wydatkami, powinny zrezygnować z karty kredytowej – mogą łatwo wpaść w spiralę zadłużenia.

Jak spłacać zadłużenie?

Po wydaniu środków z przyznanego limitu kredytowego czeka nas spłata zadłużenia. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Dlaczego? Banki umożliwiają spłacenie zadłużenia na kilka sposobów:

  • całkowite w okresie bezodsetkowym,
  • minimalne, wiąże się z oprocentowaniem,
  • rozłożenie zobowiązania na raty – oprocentowane.

Zdecydowanie ten pierwszy sposób jest najlepszy. Jeśli spłacimy zadłużenie karty kredytowej w okresie bezodsetkowym, to unikniemy dodatkowego oprocentowania. Jak to działa w praktyce?

Użytkownik karty kredytowej wykorzystuje dostępne środki w cyklu rozliczeniowym, który trwa od 28 do 31 dni. Po tym czasie otrzymuje zestawienie z banku i ma czas (od  20 do 30 dni) na spłatę zadłużenia bez odsetek. Oczywiście dalej może korzystać z karty, jeśli nie wykorzystał całego limitu – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W przypadku, gdy posiadacz karty kredytowej wykorzysta cały limit, to będzie mógł ponownie nią płacić po uregulowaniu zadłużenia. Warto także zauważyć, że całkowity okres bezodsetkowy trwa nawet do 60 dni! Czyli czasami możemy spłacać nasze wydatki sprzed 2 miesięcy!

Tego nie rób kartą kredytową!

Dzięki bezodsetkowemu okresowi spłaty możemy korzystać z karty kredytowej i nie ponosić dodatkowych kosztów. Jednak sytuacja ta dotyczy bezgotówkowego korzystania z karty. Jeśli zdecydujemy się na wybranie gotówki z bankomatu za pomocą karty kredytowej, to czeka nas niemiła niespodzianka – w zasadzie to dwie!

Po pierwsze taka transakcja związana jest z dodatkową prowizją, która zależy od banku. Wynosi ona zazwyczaj od 4 do 5%. Dodatkowo odsetki od zaciągniętej z bankomatu kwoty są naliczane od następnego dnia, więc nie obowiązuje w tym przypadku okres spłaty bezodsetkowej

Sytuacja wygląda podobnie, gdy zdecydujemy się przelać środki z karty kredytowej na prywatne konto. Dlatego pamiętajmy – ten środek płatniczy przeznaczony jest do płatności bezgotówkowych w punktach stacjonarnych i w internecie!

Więcej informacji na temat kart kredytowych znajdziesz w poradniku https://mubi.pl/poradniki/karta-kredytowa/. Dowiesz się z niego między innymi:

  • Kto może skorzystać z karty kredytowej?
  • Co wyróżnia karty premium?
  • Jak można zdobyć kartę online?
  • Jakie są wady i zalety kart kredytowych?

Podsumowując, karta kredytowa to dobre rozwiązanie dla odpowiedzialnych konsumentów, którzy wolą mieć zawsze pod ręką dodatkowe środki bez ubiegania się za każdym razem o kredyt gotówkowy. 

https://mubi.pl/poradniki/kara-za-brak-oc/

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!