Gminy walczą o 25 tysięcy złotych

2020-07-08 11:13
Adam Litwinowicz
2020-07-08 11:13

Będzie to kolejna forma zachęcenia społeczeństwa do aktywności w II turze wyborów prezydenckich. Po rywalizacji o wozy strażackie przyszła pora, aby stanąć do walki o 25 tysięcy złotych pochodzących z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Rozwijanie demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego to jedno z wielu zadań wpisujących się w realizację Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030. Jednym z wyznaczników zaangażowania społecznego jest udział w wyborach. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego poprzez konkurs „Aktywna gmina. Aktywne osiedle. Aktywne sołectwo” chce nagrodzić gminy, które osiągną najwyższą frekwencję wyborczą. W puli dla najaktywniejszych jest łącznie 100 tys. zł.

Po 25 tys. złotych dotacji dla każdego z laureatów, a łącznie 100 tys. zł. Taką kwotę na realizację potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców gminy chce przeznaczyć Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Aktywna gmina. Aktywne osiedle. Aktywne sołectwo” jest skierowany do gmin, które uzyskają najwyższą procentową frekwencję wyborczą w ponownym głosowaniu w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2020. Laureaci zostaną wyłonieni w kategoriach:
- gmina powyżej 100 tys. mieszkańców,
- gmina 40 tys. – 100 tys. mieszkańców,
- gmina 10 tys. – 40 tys. mieszkańców,
- gmina do 10 tys. mieszkańców.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Państwową Komisję Wyborczą, Zarząd Województwa wyłoni laureatów konkursu tj. gminy z najwyższą procentową frekwencją wyborczą w każdej z kategorii. Następnie Zarząd skieruje projekt stosownej uchwały pod obrady Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, który zdecyduje o podjęciu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminom – laureatom konkursu.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ach , tak ?

odpowiedz
08.07.2020 14:58

Szkoda ,że z okazji wyborów otwiera się sezam . Ta akcja jest naśladownictwem promes na wozy strażackie . Jedni i drudzy wykopują skądś skarby . Z wiadomych powodów . A wcześniej nie było pomysłów na promowanie demokracji ? I jak np. powiązać słuszne zapewne potrzeby OSP Rewal z frekwencją w wyborach ? Ile głosów oddali tam wczasowicze ? Z utęsknieniem czekamy na następne wybory . Im częściej - tym lepiej . Tylko czy dla demokracji ?