Głos prof. Bogusława Liberadzkiego w debacie ws. kryzysu praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim

2021-10-22 10:32
Redakcja
2021-10-22 10:32

Prawie pięciogodzinna dyskusja w Parlamencie Europejskim, w której wziął udział premier polskiego rządu, jeszcze długo będzie żyła w publikacjach i komentarzach, mimo, że nie była to przecież pierwsza rozmowa o stanie praworządności w naszym kraju. Strony, tzn. Parlament Europejski i polskie władze reprezentowane przez premiera rządu ostro zarysowały swoje stanowiska. Zabrałem głos w tej debacie. Powiedziałem:

- Pani Ursula von der Leyen w swoim wystąpieniu mówiła o wartościach, którymi kieruje się Unia Europejska: demokracja, wolność, równość, prawa człowieka, praworządność, solidarność. Polacy wszystkie je cenią i popierają. Stąd prawie 90 proc. poparcie dla pozostania Polski w Unii.

Z kolei szefowa naszej grupy w Parlamencie Europejskim – Socjalistów i Demokratów - pani Iratxe García Pérez przekazała nam bardzo ważne ostrzeżenie: odrzucając zasady i wartości, którymi kieruje się Unia Europejska zmierzamy ku drzwiom wyjściowym.

Chciałbym, żeby to dobrze wybrzmiało: zmierzamy ku drzwiom wyjściowym… 

Polacy są Europejczykami, Polska potrzebuje silnej Unii Europejskiej, wiemy, że i Unia potrzebuje silnej, wiarygodnej Polski.

W tym miejscu chciałbym zacytować jeszcze jednego mówcę występującego w tej debacie, przewodniczącego grupy EPL Manfreda Webera. Powiedział on: osłabiając Unię Europejską, sprawiamy przyjemność naszym nieprzyjaciołom. Nie wolno nam tego robić. Nie wolno nam osłabiać Unii.

Polska pozostanie w Europie, społeczeństwo polskie pozostanie w swoim kraju – to nie przemija, to rządy przemijają, ale pozostaje kwestia, jakie będą skutki ich działań? I o to powinniśmy się zatroszczyć.

Po rządach koalicji SLD-PSL pozostało członkostwo w Unii Europejskiej.

Po rządach PO i Ludowców - mocna pozycja w Unii. Zatem nasz obecny wybór jest taki:

- rządy prawa, bowiem wspólny porządek prawny to fundament wspólnej Unii, albo

- kwestionowanie wspólnotowego porządku prawnego, czyli pomniejszanie praw polskich obywateli względem innych.

Spróbujmy jeszcze raz: panie Premierze, czy przyjmie Pan wyciągniętą rękę Pani Przewodniczącej Ursuli von der Leyen, aby osiągnąć dostęp Polski do funduszy, zarazem powrót do praworządności, wzmocnienie siły Unii i dobrobytu obywateli?…

Jak Państwo się domyślają nie otrzymałem odpowiedzi. Mówiąc ściślej nie trzymałem odpowiedzi wprost, lecz pośrednio – i owszem. Była nią… cisza.

Pan premier Morawiecki nie wysłał żadnego sygnału, który dawałby nadzieję na zmianę stanowiska jego rządu i PiSu. Usłyszeliśmy za to, że Polska nie ulegnie szantażom. Upominanie się o podstawowe prawa demokracji i prawa człowieka, to mają być te szantaże? Przyznam, że takie podejście do problemu praworządności mnie osobiście martwi.

 

ZOBACZ WYSTĄPIENIE [kliknij] 

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Victor

odpowiedz
23.10.2021 08:15

Uprawia Pan demagogię Panie Liberacki, a Pana dywagacje są POprawnie POlitycznie ! Pani Ursula lubi takich ...

andrzej

odpowiedz
24.10.2021 11:15

Kiedyś uważałem Pana za w miarę rozsądnego gościa- teraz jest inaczej, jesteś Pan typowym zakłamanym komuchem.Bardziej odpowiada wam Moskwa niż nasza ojczyzna- nie powinien Pan pokazywać się w Polsce.Zdrajców sługusów Niemieckich nam nie potrzeba.Wstyd mi że pochodzi Pan z naszych ziem,

KRZYSZTOF

odpowiedz
23.10.2021 21:05

Po co mamy czytać i słuchać. Ludzi z Po i lewicy . Dlaczego lewica bo jest mniejszość. Więc mniejszość chce dyktować jak mamy żyć. Robią nam piekło na ziemi A Putynowicz gaz przykreca I ceny w górę. Marsze czarownic na ulicach i mowa nienawiści w Koalicji czyli PO . I oni uczą demokracji. Powodzenia z Armii Krajowej . Gdzie facet to facet A baba to baba . Chcemy żyć normalnie A wy jak to róbcie to w domu . I nie demoralizujcie dzieci i zwierząt domowych

KRZYSZTOF

odpowiedz
24.10.2021 15:17

Panie Liberadzki . Koniec Pana

24.10.2021 11:10

PiS czy PO? Wybór między kiłą a rzeżączką. Jedno i drugie nieprzyjemne, i są efektem zadawania się z osobami lubującymi się w wątpliwej jakości rozrywkach. Premierem PiSowskiego rządu jest człowiek z środowiska PO. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości?

22.10.2021 20:12

Jakoś tak się składa że nawet jak jeden z drugim pracujesz w Polsce to i tak dla Niemca, Francuza czy Portugalczyka. Tak się składa że to oni mają sieci sklepów i fabryk. I nie ma się co silić na patriotę z gołą d..ą.Tylko przestrzegać prawa i żyć przyzwoicie bez kłótni z sąsiadami. Nie zasłaniać się kościółkiem. Zaraz zabraknie na dokładanie to będzie płacz.

do M

22.10.2021 20:12

Dawaj .. d..y - bedziesz zarabiać jak pachoł zagranicznych cwaniaczków ..Na nic Cię nia stać tylko podrzędne skamlanie o ojro ?

Pffgg

odpowiedz
23.10.2021 08:19

do M Macie gołe dupy, darmozjady, i puste torby a podskakujecie wyżej niż kangury australijskie. Pełno was na wdzystkich portalach, bo tylko na dupach siedzicie, głąby kapusciane. Liczycie na to, że inni bedą za....ć, a państwo pisowskie pracijącym będzie zabierać, żeby takim miernotom, rozdawać. Uczciwy podział dóbr wam się marzy. To najpierw wyprodukujcie te dobra, a nie łapy po nieswoje wyciągacie. Ale najpierw to trzeba solidnie się uczyć, potem ciężko pracować. Gdyby istniały pierwotne prawa wspólnot, to takie nieroby jak wy już dawno bylyby z tych wspólnot wyrzucone. Darmozjadow nie utrzymywano.

22.10.2021 14:41

Odezwali się prawdziwi Polacy którzy znają Europę z perspektywy tunelu z tulipanami w Holandii, albo zmieniającymi Niemcom pampersy. Gęby pełne pseudodumy narodowej! Jak się skończy kasa na wszystkie plusy to przyjdzie otrzeźwienie! Wtedy i matka boska nie pomoże ani pedofile w sutannach. Jak wam tak dobrze to dlaczego nie jeździcie polskim autem elektrycznym, nie mieszkacie w chacie od rządu, nie pływacie naszym promem i nie latacie z CPL?

do M

22.10.2021 14:41

Bo nie jesteśmy jak Ty parobkami Niemców ?

do M

22.10.2021 14:41

Wiesz gdzie możesz sobie wsadzić te swoje lewackie bełkoty ! Do d..y !