Episkopat reaguje na koronawirusa: Dyspensa od mszy, znak pokoju bez podawania rąk

2020-03-12 14:25
Katarzyna Adamiak
2020-03-12 14:25

Episkopat Polski wprowadza prewencyjne środki ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. KEP zarekomendował biskupom udzielenie dyspensy wiernym od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach świętych.

- Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem – czytamy w komunikacie wydanym przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski.

KEP rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br.

Dyspensa dotyczy osób starszych, z infekcjami, dzieci i młodzieży szkolnej oraz ich opiekunom, a także osób, które czują obawę przed zarażeniem. Osoby, które nie wezmą udziału w niedzielnej mszy, nie popełnią grzechu. Zarazem duchowni zachęcają do wspólnej eucharystii poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Wśród głównych ustaleń znalazło się kilka ważnych punktów. Duchowni zdecydowali m.in. że do 29 marca znak pokoju między wiernymi będzie odbywał się bez podawania rąk, kratki konfesjonałów zostaną nakryte folią, a kropielnice pozostaną puste. Episkopat zachęca też do przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!