Dziś Światowy Dzień Aids

2022-12-01 8:43
Karol Szumny
2022-12-01 8:43

1 grudnia przypada Światowy Dzień Aids. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach przypomina, czym jest ta choroba i wirus HIV.

Test na HIV. Prawdopodobnie jedyny test, które nie wykonałeś/nie wykonałaś. Tylko ok. 10-20% dorosłych Polaków wykonało ten test! Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV? Odpowiedź jest prosta – wstyd, strach i stereotypy.

Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY. Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. A to nieprawda! Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne.

Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania!

Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

Więcej informacji na stronie https://aids.gov.pl

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

01.12.2022 11:42

To co LGBT robią imprezy itp.