Dziś najbardziej tłusty dzień w roku - jemy pączki do woli!

2020-02-20 6:39
Katarzyna Adamiak
2020-02-20 6:39


Dziś tłusty czwartek, a więc dzień, w którym bezkarnie możemy objadać się pączkami. Symbolicznie jednego powinien zjeść każdy - dzięki temu, według tradycji, będzie nam się wiodło do końca roku.

Tłusty Czwartek to jedyny dzień w roku, kiedy odstawiamy wszelkie diety, przestajemy liczyć kalorie i bez żadnych oporów zajadamy się pączkami, faworkami, całuskami i innymi słodkościami. Zgodnie z tradycją w tego dnia trzeba zjeść pączka, bo inaczej przez cały rok będzie się miało pecha. W cukierniach od samego rana ustawiają się kolejki miłośników słodkości z różnymi rodzajami nadzienia.

W Piekarni Cukierni „Bugowscy” przy ulicy Niepodległości w Gryficach kolejki od samego rana. Można tu kupić pączki z dżemem, różą, cukrem pudrem i budyniem. Są też pączki na wagę i faworki. Do godz. 7 rano sprzedano już ponad 450 słodkich przysmaków. 

Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek w Polsce sięga XVII wieku. Dawniej jadano je nie na słodko, lecz ze skwarkami, smażone tak, aby były, jak najbardziej tłuste. Miał to być sposób najedzenia się na zapas przed 40-dniowym postem.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!