Dziś 2 lutego. Wierni gromadzą się w kościołach z gromnicami

2024-02-02 8:14
Karol Szumny
2024-02-02 8:14

2 lutego w Kościele Katolickim upamiętnia się ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. W dzień ten wierni przynoszą do kościoła świece do pobłogosławienia tzw. gromnice. Dzisiaj obchodzony jest też dzień Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, czyli święto zakonnic i zakonników.

Ofiarowanie Pańskie upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej, zgodnie z prawem Mojżeszowym. Wówczas każdy żydowski chłopiec, krótko po narodzinach, miał zostać symbolicznie poświęcony Bogu.

W nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego święto to zwane jest Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny (w 40. dzień od Narodzenia Jezusa).

W polskiej tradycji katolickiej święto to obchodzone jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Wierni przynoszą do kościoła gromnice. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.

Obecnie akcent położony jest też na osobę Chrystusa, który jest „światłością świata” i „światłem na oświecenie pogan”, i dlatego święto to otrzymało nazwę Ofiarowania Pańskiego.

Dzisiaj obchodzony jest też Dzień Życia Konsekrowanego, który Kościół powszechny obchodzi od 1997 roku. Został on ustanowiony przez św. Jana Pawła II i jest poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom.

2 lutego to też dzień, w którym w kalendarzu liturgicznym kończy się okres Bożego Narodzenia. Do dziś w Kościele śpiewa się kolędy. Zwyczajowo w tym czasie rozbierane są choinki, chowane są szopki i inne świąteczne dekoracje.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!