Dystrybucja jodku potasu w powiecie gryfickim. Znamy szczegóły

2022-10-10 14:32
Karol Szumny
2022-10-10 14:32

W ostatnich dniach dużo mówi się o potencjalnym zagrożeniu atomowym. Dlatego też, w przypadku polecenia wojewody, burmistrzowie gmin muszą rozdystrybuować tabletki z jodkiem potasu. Jak wskazuje Mariusz Pietrzak z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryficach, mimo napiętej sytuacji poza granicami kraju, nie ma powodów do obaw.

Jodek potasu trafił już do każdej z gmin powiatu gryfickiego i – w przypadku wydania takiego zalecenia – zostanie on rozdysponowany do mieszkańców. O szczegóły zapytaliśmy Mariusza Pietrzaka.

- Jodek potasu został już rozdystrybuowany i znajduje się w każdej gminie w odpowiednich ilościach zgodnie z zapotrzebowaniem, czyli liczbą mieszkańców. Jesteśmy przygotowani do dystrybucji. Dalsze kroki zależą od wojewody, który wydaje takie zalecenie, a następnie burmistrzowie gmin realizują to poprzez odpowiednie komórki organizacyjne tłumaczy Mariusz Pietrzak z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryficach.

- Absolutnie nie należy się niczego obawiać. Zmieniły się po prostu kwestie prawne i teraz jodek potasu, zamiast znajdować się w Agencji Rezerw Strategicznych, został rozdysponowany do każdej z gmin. Nie musimy się niczym martwić. Działamy na podstawie planów dystrybucji, które obowiązują od wielu lat. W ostatnim czasie częściej się mówi o tym w mediach, ale naprawdę nie ma powodu do obaw. Jesteśmy do tego przygotowani, choć jodek potasu zawsze był gotowy do dystrybucji podkreśla Mariusz Pietrzak.

W powiecie gryfickim jest do dyspozycji łącznie 118 670 sztuk tabletek z jodkiem potasu.

Przypomnijmy, że tabletek z jodkiem potasu nie należy przyjmować, jeżeli nie ma takiej konieczności, czyli stanu zagrożenia wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mieszkaniec

odpowiedz
10.10.2022 17:45

,Za mało info w tej wypowiedzi. Zasady wydawania i czy będą płatne.

Jurek

odpowiedz
10.10.2022 20:29

Dobry kolega putin od biznesu. Warjat i szaleniec wspierający partię zachodnie. Macie socjaliste.