Dyspensa dla wiernych diecezji Szczecińsko - Kamieńskiej

2020-10-23 16:45
Adam Litwinowicz
2020-10-23 16:45

Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej. Dyspensa jest ważna do czasu obowiązywania poziomu obostrzeń włąściwych dla strefy czerwonej.

DEKRET
o udzieleniu dyspensy
od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta
w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej.


Biorąc pod uwagę trwający stan epidemii w naszej Ojczyźnie oraz fakt ogłoszenia w całym kraju czerwonej strefy epidemicznej i związanych z nią dodatkowych rygorów sanitarnych wprowadzonych przez władze państwowe, na podstawie kan. 87 §1, w związku z kan. 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, do czasu ustania powyższych obostrzeń:

1. Wszystkich duszpasterzy proszę o zachowanie zwyczajnego programu duszpasterskiego w odniesieniu do liturgii Mszy świętej i posług sakramentalnych, można natomiast zmniejszać liczbę spotkań konsultacyjno-organizacyjnych w grupach wiernych. Większy akcent należy kłaść na indywidualne oraz rodzinne przygotowanie do sakramentów świętych. Szczególnej trosce polecam sakrament pokuty i pojednania.

2. Udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla wszystkich wiernych Archidiecezji oraz przebywających na jej terenie, którzy zostali objęci kwarantanną, nadzorem epidemicznym lub w rzeczywistej obawie o własne bezpieczeństwo odczuwają zagrożenie zdrowia swojego oraz najbliższych, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie poprzez telewizję, radio lub Internet. Po przeżytej w domu Liturgii, proszę ponadto o modlitwę w intencjach chorych, personelu medycznego, służb państwowych i wolontariuszy pomagających w walce z epidemią oraz o ustanie pandemii.

3. Wszystkich wiernych usilnie zachęcam do trwania w modlitwie osobistej i rodzinnej w duchu przebłagania Boga za grzechy naszego pokolenia, do prośby o błogosławieństwo dla Kościoła i Ojczyzny oraz do życia w stanie łaski uświęcającej.

Całą wspólnotę Ludu Bożego nad Odrą i Bałtykiem ogarniam modlitwą w tym szczególnym czasie i udzielam błogosławieństwa.

 

/-/+ Arcybiskup Andrzej Dzięga   
Metropolita Szczecińsko-Kamieński

Komentarze (8)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Leszek

odpowiedz
24.10.2020 06:58

Aby uniknąć przenoszenia wirusa na tacy wpłaty należy dokonywać na konto parafii lub bezpośrednio na konto kurii.

Katolik

odpowiedz
24.10.2020 10:15

Od kiedy to bycie na mszy Świętej jest obowiązkiem? Przestańcie mózgi ludziom prać. W demokratycznym społeczeństwie w którym żaden ksiądz ani siostra zakonna nie wiedzą co to jest wychowanie własnych dzieci oraz dbanie o rodzinę, nikt z nich nie ma prawa rozkazywać, nakazywać, zabraniać, narzucać oraz karać nas na podstawie jakiś idiotycznych przepisów kościelnych! My możemy ale nie musimy! Wiara człowieka powinna być jego prywatną i jak najbardziej osobistą sprawą i żadna dyspensa nie ma prawa wyznaczać tu granic wolności katolika.

ojej

24.10.2020 10:15

Smutne. Brak słów.

Jadwiga

odpowiedz
24.10.2020 19:20

Jestem katoliczką, osobą głęboko wierzącą. Mieszkam w Płotach. Czy zgodnie z dyspensą nie muszę iść jutro na mszę Świętą? Pomodlę się w domu bo mam Boga w sercu swoim...Niestety mam tez starsze osoby w rodzinie, które są chore i nie chcę doprowadzić pośrednio do ich śmierci...Co mam robić moi drodzy?

Anty

24.10.2020 19:20

Jak widać, katolicy chrześcijanie nie chcą Ci pomóc... żenada.

do Jadwigi

24.10.2020 19:20

Chyba nie rozumiesz , co oznacza dyspensa - jeżeli czujesz ,że możesz kogoś zarazić , przenieść wirusa , to nie musisz iść na mszę / albo pójść w tygodniu kiedy jest malo ludzi / . Natomiast masz uczestniczyć w mszy transmitowanej przez radio , tv , internet , pomodlić się w intencjach / obecnie np,. za medyków/ i przeżyć niedzielę pobożnie .Treść dyspensy abp. Dzięgi powinna być chyba bardziej dostępna / np ogłoszenie przed kościołem /.

Konfident

24.10.2020 19:20

Niech ksiezulek do domu przyjdzie

Maro

odpowiedz
25.10.2020 07:57

Do katolik chciałbym przeczytać twoje zdanie na temat modlitw ludzi w meczetach