Dach Pałacu jest w opłakanym stanie. Wkrótce się to zmieni
Dach trzebiatowskiego Pałacu nad Młynówką jest w opłakanym stanie. Dachówki ledwo się trzymają, a jak mówi Renata Teresa Korek – dyrektor TOK – po każdej wichurze jest coraz gorzej. Wkrótce ma się to zmienić, a to za sprawą dotacji.
- Całkowity koszt wymiany dachu to 877 tysięcy złotych. Chcieliśmy uzyskać z Ministerstwa połowę tych kosztów. Ostateczna decyzja była taka, że Trzebiatowski Ośrodek Kultury otrzymał 219 tysięcy złotych. Jest to 1/4 kosztów wymiany dachu. Wykonana zostanie również wymiana rynien. Cieszymy się z tego, bo jest to kolejny krok w kierunku ratowania zabytków – mówi w rozmowie z naszą redakcją Renata Teresa Korek – dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.
- Dach jest duży, ma ponad 1600 m2. Jest niestety w stanie krytycznym. Wielokrotnie staraliśmy się doraźnie naprawiać usterki. Niestety nie da się już nic więcej zrobić, a ostatnie wichury spowodowały trzy poważne uszkodzenia – tłumaczy dyrektor placówki.
Pałac nad Młynówką przechodził generalny remont w latach 1977-1989. Niestety po upływie tylu lat znowu trzeba naprawić usterki. A na pewno warto, bo jak mówi Renata Teresa Korek, jest to jedno z najważniejszych miejsc na Pomorzu Zachodnim.
- Pałac nad Młynówką jest miejscem naprawdę wyjątkowym. To miejsce, gdzie powstał i gdzie rodził się gród Trzebiatów. Jest to też pałac książęcy, który leży na szlaku Gryfitów. Mieszkała tu księżna Anastazja – córka Mieszka III Starego, wnuczka Bolesława Krzywoustego. Znajdował się tu kiedyś też klasztor norbertanek, który był jednym z największych klasztorów żeńskich w Europie – wymienia dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury – Obiekt ten służy miastu. Mieści się tutaj muzeum, biblioteka, galeria Feininger, a także odbywają się zajęcia kulturalne. Nasz Pałac jest lubiany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów – dodaje.
Teraz Trzebiatowski Ośrodek Kultury ma 70 dni na przygotowanie dokumentacji pod przetarg i wyłonienie wykonawcy. Wcześniej udało się też pozyskać środki z Urzędu Marszałkowskiego na projekt budowlany. Ponadto został złożony również projekt o dofinansowanie z Nowego Ładu na remont elewacji.
Komentarze (4)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Dom kultury?
odpowiedzKtoś nie widzi różnicy między świetlicą miejską a budowaniem kultury.Zasciankowość zacofanie i ciasne ruchy w obrębie wspolpracy z tutejszymi artystami.Niskie horyzonty.Brak prawdziwych działalności artystycznych.Czym spowodowane
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Interes
Spowodowane własnym interesem,a nie rozwojem i promocją kultury. Miejska świetlica widocznie wystarcza
Dachówka
odpowiedzDach wierszem pisany, przecinek, kropka, spacja.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Swietlica
odpowiedzDobrze nazwane. ,, świetlica miejska,,
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!