Czym palisz w piecu? Gmina zapowiada kontrole
W związku z nadchodzącym rozpoczęciem sezonu grzewczego Gmina Płoty zapowiada kontrole palenisk domowych. Mieszkaniec będzie miał obowiązek wpuścić kontrolerów na teren nieruchomości. Wykrycie spalania odpadów grozi mandatem w wysokości do 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu (grzywna do 5 tys. zł).
Jak wyjaśnia Aleksandra Nowicka z Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Płoty, kontrole palenisk domowych na terenie gminy trwają cały rok, a nasilenie działań kontrolnych występuje szczególnie w okresie grzewczym.
- Kontrole prowadzone są przez pracowników urzędu posiadających imienne upoważnienia wydane przez Burmistrza Gminy Płoty. Mogą one być prowadzone w godzinach 6.00-22.00, w obecności właściciela lub dorosłego domownika. Kontrolerzy nie informują wcześniej, że takie działania będą podejmowane na danej posesji. Co istotne, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, mieszkaniec ma obowiązek wpuścić kontrolerów na teren nieruchomości – mówi Aleksandra Nowicka.
- Kontrolerzy sprawdzają, jakim rodzajem paliwa stałego mieszkańcy ogrzewają budynki mieszkalne i zwracają uwagę przede wszystkim na to, czy w piecach centralnego ogrzewania są spalane odpady – dodaje.
Wyjaśnia też, że kontrolerzy mogą wykonywać zdjęcia, a także mogą poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczące posiadanego kotła czy używanego opału. Podczas kontroli spisywany jest też protokół.
- Wykrycie spalania odpadów grozi mandatem w wysokości do 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu (grzywna do 5 tys. zł). Kontrolujący mogą zastosować także pouczenie lub upomnienie. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zapowiadana jest rekontrola, której celem jest sprawdzenie czy nieprawidłowości zostały usunięte – tłumaczy.
- Poprzez kontrole chcemy wyeliminować przypadki nielegalnego i szkodliwego dla ludzi i środowiska spalania odpadów, zwiększyć ekologiczną świadomość społeczeństwa, przy okazji kontroli przypominamy również o przeglądach przewodów kominowych – powiedziała Aleksandra Nowicka.
Podstawa prawną do przeprowadzenia kontroli palenisk jest art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska, zgodnie z którym: marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
Ponadto, uchwała antysmogowa oraz plan ochrony powietrza dla naszego województwa nakładają na gminę obowiązek zmniejszenie emisji niebezpiecznych pyłów oraz benzopirenu, które powstają w wyniku spalania paliw węglowych oraz odpadów plastikowych i gumowych w przydomowych paleniskach. Substancje te szczególnie negatywnie wpływają na nasze zdrowie przyczyniając się do powstawania chorób płuc.
Komentarze (4)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Łysy
odpowiedzBędziemy wracać do węgla i śmieci, jak rachunek za gaz przyszedł o ponad 100 % wyższy
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Gabi
odpowiedzTo niech gmina pomoże biednym ludziom, a nie tylko karają mandatami! Każdy chciałby mieć piec na gaz czy ogrzewać podłogi energią, wygodniej byłoby. Bogaci mają pieniądze i im jest toto lotto, a biedni marzną. To nie jest wyjście!
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Mieszkanka Trzebiatowa
odpowiedzDziwne, pomimo tylu 'kontroli" od lat ci sami co wieczór palą w piecach czym popadnie, nie można okien otworzyć choć mamy tak piękną jesień
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
jan
odpowiedzi gdzie te kontrole w płotach,niech nasza gwiazda przejdzie sie wieczorami ulicami to zobaczy czym sie pali,aa zapomnialem przeciez jej tu nie ma o 15 konczy urzedowanie
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!