Czy kobiety w Polsce mają gorzej?

2023-03-29 10:45
Karol Szumny
2023-03-29 10:45

Jednym z gości wczorajszego STUDIA SUPERPORTALU była Agnieszka Słowińska – organizatorka projektu „Być Kobietą”.

Agnieszka Słowińska

Agnieszka Słowińska opowiedziała w programie o projekcie „Być Kobietą”, który odbył się w połowie marca. Następnie poruszono temat praw kobiet w Polsce.

- Prawa kobiet zdecydowanie nie są równe z prawami kobiet w Polsce. Niby są, ale tak naprawdę nie są respektowane. W naszym społeczeństwie spotkałam się z ostracyzmem, nie otrzymałam pomocy, której oczekiwałam, dlatego szukałam innych dróg, innych sposobów na poradzenie sobie z trudną sytuacją. I te metody znalazłam, i pokazuję innym: mówię, gdzie można się zgłosić, z kim można rozmawiać i w jaki sposób pomóc samej sobie – mówi Agnieszka Słowińska.

W jakich dziedzinach kobiety są dyskryminowane?

- Kobiety są dyskryminowane zarówno społecznie, jak i ekonomicznie. Wiadomo, że kobiety mniej zarabiają niż mężczyźni na takich samych stanowiskach. Poza tym, myślę, że duże znaczenie ma kultura patriarchalna, w której żyjemy. […] Kobiety są często przekonywane, że nie dadzą sobie rady i że mają inne zadania w życiu – odpowiada Agnieszka Słowińska.

Jak żyje się kobietom w Gryficach?

- Uważam, że kobietom w Gryficach żyje się różnie. Zależy to od tego, czy mają pracę, w jakim środowisku pracują, jakie mają wsparcie rodziny, czy są zostawiane ze swoimi problemami same – wyjaśnia.

- Myślę, że jest więcej kobiet, którym żyje się dobrze. Nie jest tak źle, aczkolwiek są osoby, którym pomoc jest potrzebna i tej pomocy nie otrzymują – podsumowała Agnieszka Słowińska.

Obejrzyj całe STUDIO SUPERPORTALU z Agnieszką Słowińską (kliknij tutaj).