Czy grozi nam blackout? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi

2021-12-02 14:07
Adam Litwinowicz
2021-12-02 14:07

Na oficjalnym kanale Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na Facebooku pojawił się wpis, w którym omawiane są zagrożenia związane z długotrwałym brakiem prądu. Pojawiają się również porady, w jaki sposób się zabezpieczyć.

źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

- Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona większą awarią energetyczną. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych — czytamy we wpisie RCB. Wcześniej podobne instrukcje swoim obywatelom przedstawiły inne kraje europejskie.


- Niemal wszystkie większe awarie energetyczne były nagłe i nieprzewidziane, choć wcześniej można było określić warunki, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Cecha nieprzewidywalności wystąpienia awarii energetycznej powoduje, że są szczególnie groźne. Przyczyny dużych awarii energetycznych mogą być na tyle różne i złożone, że nie istnieje jeden pewny sposób zabezpieczenia sieci, ale przestrzeganie standardów technicznych i dobrych praktyk zmniejsza ich ryzyko. W Polsce awarie energetyczne najczęściej występują w okresie zimowym i na terenie słabo zurbanizowanym. W ramach wzmacniania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. podejmują działania inwestycyjne w infrastrukturę przesyłową, a elektrownie dbają o zapewnienie mocy wytwórczych. Nie ma możliwości magazynowania energii elektrycznej, co oznacza, że w każdym momencie ilości energii wytwarzanej w elektrowniach musi być równa energii zużywanej przez odbiorców. Warto więc pamiętać, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą się pojawić w każdym czasie, stąd rolą ekspertów jest budowanie świadomości, że obywatel powinien być przygotowany do samodzielnego przetrwania pierwszych 72h od wystąpienia awarii. Z reguły po tym czasie właściwe służby są w stanie zidentyfikować awarię, usunąć jej przyczyny i przywrócić dostawy energii elektrycznej — czytamy we wpisie opublikowanym 2 grudnia 2021 r. Pojawiają się również sposoby, aby przygotować się na ewentualne braki. - Co zrobić jak wystąpi blackout ?
Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. POWERBANK. Przygotuj zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu — czytamy w instrukcji RCB.

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Xxx

odpowiedz
02.12.2021 14:55

Po co straszycie ludzi malo jest juz strachu koronawirusem!!!!

Kol

odpowiedz
02.12.2021 16:45

Bieda se poradzi a co te bogate.

M.

02.12.2021 16:45

Bieda zawsze sobie poradziła i przeżyje tych z agregatami, mających się za elity z bożej łaski.Majacych wielkopańskie ich zdaniem maniery bez szacunku dla tych biednych od który często zależą. Śmiech ze świec to świadczy tylko o jego niskim ilorazie inteligencji.

To ja

02.12.2021 16:45

Odpali agregat i będzie się z ciebie śmiał że siedzisz przy świeczkach

Zorba

odpowiedz
02.12.2021 14:25

Może w ogole 📴 wyłączyć ten kraj nieudolności, nierobow, leni, pasożytow, wiecznych nic nie robiących posłów i wiecznego braku pieniędzy. W takim razie zamknąć światło i koniec

02.12.2021 21:00

A jak ruski wejdą to tak może byc piwnica pełna słoików i swieczka !!!!!

🙏🙏

odpowiedz
02.12.2021 14:39

To kolejny krok do depopulacji ludzi. Zaczęli od szczypawek. Czego tu nie rozumieć ciemny narodzie. Mówię do tych dzbanów, którzy gapią się w kwadratowy kolorowy ekran i ślepo wierzą w te brednie, które pierd... li PiS i reszta tych zbrodniarzy. Narodzie niestety jest już za późno na ratunek. Machina ruszyła ☠️☠️☠️☠️