Co to jest lokata rentierska?

2022-10-09 10:19
Redakcja
2022-10-09 10:19

W czasie, gdy inflacja jest wysoka, co oznacza, że pieniądz traci na wartości warto jest część oszczędności zainwestować. Do wyboru są różne opcje, a jedną z najmniej ryzykownych są lokaty. Banki oferują różne typy tego produktu, a jedną z opcji jest lokata rentierska. W największym skrócie – jej idea polega na tym, że naliczone odsetki są inwestorowi wypłacane regularnie, a nie po skończeniu się umowy. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się taka lokata i jak naliczane są odsetki.

Lokata rentierska – na czym dokładnie polega ten sposób inwestowania?

Lokata rentierska to rodzaj depozytu, który zapewnia właścicielowi regularne wypłaty odsetek zamiast ich kapitalizacji. Wypłaca się je w zależności od tego jak skonstruowana jest umowa: co miesiąc, co kwartał lub co pół roku. Ze względu na taki sposób rozliczania się z klientem, banki proponują lokaty rentierskie na dłuższe okresy niż lokaty klasyczne – najczęściej od 12 do 36 miesięcy. Kiedyś z takiego sposobu inwestowania mogły korzystać wyłącznie osoby z dużymi oszczędnościami, dzisiaj można wypłacić na tego typu lokatę nawet kwotę 4-cyfrową.

Założenie lokaty rentierskiej nie różni się niczym od skorzystania z innych produktów bankowych. Należy podpisać umowę, w której zawarte są wszystkie informacje dotyczące konkretnej lokaty, czyli jej oprocentowanie, naliczanie i wypłatę odsetek, itd. Zanim zdecydujesz się na założenie takiego lokaty, sprawdź co oferują poszczególne banki. Najlepsze lokaty to oczywiście takie, w których oprocentowanie jest jak najwyższe, a kary za zerwanie umowy znikome.

Lokata rentierska a lokata standardowa

Co odróżnia lokatę rentierską od znanych, klasycznych lokat? Przede wszystkim sposób naliczania odsetek. W standardowych lokatach są one wypłacane dopiero po zakończeniu okresu trwania umowy. Oznacza to, że zarówno wkład, jak i odsetki możesz „ruszyć” dopiero po zakończeniu umowy, a jeśli zrobisz to wcześniej – narazisz się na finansową karę. W przypadku lokaty rentierskiej odsetki są wypłacane na twoje konto cyklicznie, zatem możesz korzystać z tego, co „zarobiły” twoje pieniądze.

Lokaty klasyczne są również bardziej zróżnicowane – szczególnie pod względem czasu trwania. Można je założyć na kilka miesięcy, a nawet na krócej. Lokaty rentierskie z kolei z reguły wymagają trzymania na nich pieniędzy od 12 miesięcy do nawet 36.

Banki mają także inne wymagania co do kwot, które inwestor musi wpłacić na początku. Na standardową lokatę czasami wystarczy wpłacić kilkaset złotych, na rentierską 1000 i więcej.

Czy warto skorzystać z lokaty rentierskiej?

Oszczędności zawsze warto inwestować – to pewne. Lokaty standardowe, jak i rentierskie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który gwarantuje bezpieczeństwo depozytów w bankach. Lokata rentierska to świetny sposób na pomnożenie swojego kapitału, natomiast tak jak przy każdym produkcie bankowym należy zastanowić się, czy jest ona sposobem odpowiadającym twoim potrzebom.  Więcej o lokatach rentierskich możesz przeczytać tutaj: