Co jedli Słowińcy i czym się zajmowali? Uczestnicy Etnoprojektu już to wiedzą!

2024-07-08 15:10
Redakcja
2024-07-08 15:10

W sobotę, 6 lipca, 30-osobowa grupa projektowa Gminnego Klubu Kultury w Karnicach wyjechała do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Na miejscu edukatorzy stworzyli dwa zespoły robocze: dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. "Codzienne zajęcia Słowińców, czyli jak warunki naturalne determinowały życie na wsi", natomiast dorośli wzięli udział w zajęciach pt. "Wokół kuchennego pieca, czyli co jedli Słowińcy. Elementy jadła na wsi słowińskiej i pomorskiej z przełomu XIX i XX wieku."

ZDJĘCIE 1 z 6

Dzieci uczyły się m.in. układania kostek torfu w pryzmach, skręcania warkoczy z siana, którymi wypełniały ścianę ryglową, tynkowania ściany ryglowej, prania na tarze i za pomocą dzwonu oraz plecenia powrozu. Dorośli uczyli się wypieku chleba w piecu bezpośrednio opalanym, ubijania masła w kierzynce oraz mielenia ziarna na mąkę w żarnie rotacyjnym. Ugotowali również dla całej grupy zupę kartoflankę oraz upiekli wafle drożdżowe.

Dzięki udziałowi w zajęciach edukacyjnych uczestnicy poznali zajęcia wykonywane na dawnej wsi charakterystyczne dla Słowińców i ludności wsi pomorskiej na przełomie XIX i XX wieku. Uzmysłowili sobie jaki ogromny wpływ miało środowisko naturalne na codzienne zajęcia i życie mieszkańców regionu. Zdobyli wiedzę o tradycyjnych narzędziach, sprzętach czy technikach używanych i wykorzystywanych przez Słowińców w codziennych zajęciach. Ale również poznali przyczyny zmian zachodzących na wsi i dlaczego zanikły niektóre zawody i zajęcia. Uczestnicy poznali kilka tradycyjnych potraw chłopskich codziennych i świątecznych oraz z czego wynikały przyczyny zmian w tradycjach żywieniowych.

Kolejny wyjazd już 19 lipca do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Tam uczestnicy wezmą udział w warsztatach plecionkarskich i malowania na szkle. Oczywiście zwiedzą też muzeum.

Projekt "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Centrum Kultury

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!