Chorzy na COVID-19 mogą trafić do izolatorium

2020-04-21 12:42
Katarzyna Adamiak
2020-04-21 12:42

Chorzy na koronawirusa, którzy nie muszą być hospitalizowani, a nie chcą narażać swojej rodziny na zakażenie i przedłużać im kwarantanny mogą zostać skierowani do izolatorium. W zachodniopomorskim izolatoria mieszczą się w trzech kołobrzeskich sanatoriach.

Na Pomorzu Zachodnim izolatoria utworzono w trzech sanatoriach w Kołobrzegu: w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA przy ul. Portowej 22 oraz w obiektach spółek "Arka Mega" przy ul. Sułkowskiego 11 i "Holtur" przy ul. Koszalińskiej 72. Łącznie przebywać w nich może 1 506 pacjentów. 

Jak informuje szczeciński sanepid, do ziolatoriów mogą zostać skierowane osoby z COVID-19 które nie wymagają hospitalizacji i które z różnych przyczyn nie mogą poddać się izolacji w miejscu zamieszkania. 

W izolatoriach pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Pobyt w nich opłaca Narodowy Funduszu Zdrowia. 

Co to izolacja domowa i kto jest do niej kierowany?

Izolacja domowa z definicji to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych w jej miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu zapobieżenia szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Do izolacji domowej kierowane są osoby, które nie muszą być hospitalizowane. W czasie, gdy osoba z dodatnim wynikiem izoluje się w warunkach domowych,  współmieszkańcy obejmowani są kwarantanną. Od osoby w izolacji domowej pobierane są wymazy do badań w 10 - 12 dniu od wystąpienia objawów i  w przypadku ujemnego badania wykonuje się drugie badanie kontrolne po przynajmniej 24 godzinach. Po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku taka osoba uznawana jest za zdrową i zwalniana z obowiązku izolacji, jednak nie to równoznaczne ze zwolnieniem współmieszkańców z kwarantanny, dla nich kwarantanna trwa 14 dni od momentu pierwszego ujemnego wyniku u osoby poddanej izolacji (dopiero wtedy mamy pewność że osoba izolowana nie jest zakaźna dla otoczenia).

Czas kwarantanny dla współmieszkańców wydłuży się, jeśli u osoby izolowanej badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2 wyjdzie dodatnie, wówczas badanie należy powtarzać co 7 dni.

Fot. holtur.pl

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!