Bon turystyczny - kiedy, gdzie i dla kogo będą pieniądze na wakacje

2020-07-17 11:57
Katarzyna Adamiak
2020-07-17 11:57

Ustawa o bonie turystycznym czeka na podpis prezydenta. Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia? Co trzeba będzie zrobić, aby otrzymać wsparcie?

Do kogo skierowany jest bon turystyczny?

Ustawa o bonie turystycznym po przyjęciu przez sejm czeka na podpis prezydenta. Jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych dostaną rodzice wszystkich dzieci do 18 roku życia, niezależnie od dochodu. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługiwać będzie dodatkowe jednorazowe świadczenie o wartości również 500 zł (łącznie 1000 zł).

Na co można będzie wykorzystać bon?

Bon będzie przeznaczony na opłatę pobytu dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii czy obozie. Będzie go można wykorzystać w Polsce. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

W jakiej formie będzie bon?

Bon będzie funkcjonował w postaci elektronicznej. Aby z niego skorzystać, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, zalogować się i aktywować bon. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże bon SMS-em lub e-mailem. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Kiedy będziemy skorzystać z bonu?

Jeszcze dokładnie nie wiadomo od kiedy można będzie skorzystać z bonu. Według wypowiedzi medialnych wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, systemy informatyczne ZUS i Polskiej Organizacji Turystycznej są gotowe na pierwsze realizacje bonów 26 lipca 2020 roku.

Celem bonu jest wsparcie dla rodzin, a także pomoc polskiej branży turystycznej, dotkniętej przez epidemię koronawirusa. Bonu nie będzie można zamienić na gotówkę i ma być ważny do końca marca 2022 roku.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Elwira

odpowiedz
18.07.2020 09:23

Może ktoś napisać gdzie są kolonie albo hotele nad morzem za 5 stowek?