Bezrobocie w górę, a ofert pracy przybywa

2020-06-02 13:26
Katarzyna Adamiak
2020-06-02 13:26

Ostanie miesiące przyniosły wzrost liczby osób bezrobotnych i spadek ofert pracy. Dziś tych ostatnich przybywa. Czy to oznacza początek stabilizacji na rynku pracy w naszym regionie?

W marcu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gryficach zarejestrowało się 211 nowych bezrobotnych. W tym czasie pracę podjęły 123 osoby. W kwietniu w powiecie gryfickim bez pracy pozostawało 1828 osób, z czego 300, które w tym miesiącu zarejestrowały się jako bezrobotne. Pracę podjęło zaledwie 57.

Choć większość wzrost bezrobocia łączy z pandemią koronawirusa, to według dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gryficach nie jest on głównym powodem.

- Wpływ na wzrost bezrobocia miało wiele czynników. Na pewno pandemia koronawirusa także, jednak zaznaczyć trzeba, że nie wszystkie osoby, które zarejestrowały się w naszym urzędzie, utraciły pracę z powodu COVID-19. Były też takie, które wcześniej nie były zarejestrowane jako bezrobotne, a w obawie przez wirusem dokonały, rejestracji, aby w razie choroby mieć ubezpieczenie, oraz takie osoby, które z powodu niestawienia się na wizytę straciły status osoby bezrobotnej. Te osoby, po upływie karencji na nowo zarejestrowały się w naszym urzędzie – tłumaczy Beata Smoleńska, która mówi, że dopiero za kilka miesięcy będzie można dokładniej określić, jak pandemia wpłynęła na sytuację na rynku pracy.

Oczywiście, na wzrost bezrobocia duży wpływ miały obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii. Te w ogromnej mierze odbiły się na sektorze turystycznym i usługach hotelarskich oraz gastronomicznych. Z powodu COVID-19 turystyka zamarła. Przygotowania do sezonu letniego zostały wstrzymane, a przedsiębiorcy, którzy nie wiedzieli, kiedy i czy w ogóle ruszy, a turyści będą mogli przyjechać nad Bałtyk, nie poszukiwali pracowników sezonowych.

Znoszenie restrykcji, a wraz z nimi otwarcie hoteli, noclegowni, restauracji i stopniowy powrót do „normalności” sprawia, że ofert pracy przybywa. O ile w marcu do gryfickiego PUP wpłynęły zaledwie 22 oferty, to już w kwietniu było ich 164.
W tej chwili w Powiatowym Urzędzie Pracy dostępne są oferty pracy sezonowej nad morzem, jak i w budowlance. Poszukiwani są też pedagodzy czy pracownicy służby zdrowia.

Aktualne oferty pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!