Bez maseczki tylko z zaświadczeniem od lekarza. MZ wprowadza politykę „zero tolerancji"

2020-10-06 16:36
Katarzyna Adamiak
2020-10-06 16:36

- Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby – powiedział we wtorek Adam Niedzielski ogłaszając zarazem politykę „zero tolerancji”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej ministra zdrowia i komendanta głównego policji, Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia. Mają one być łatwiej egzekwowane, dzięki wypracowanej przez prawników policji i MZ specjalnej formule.

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem lekarskim
- Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu, będzie z całą surowością karana – powiedział minister Niedzielski - Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – mówił.

Zgromadzenia:
- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń co najmniej 100 metrów – zapowiedział Adam Niedzielski.

Zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki:
- Niestety cześć lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, które są zakazane we wszystkich strefach, udostępniały swoją przestrzeń. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza […] będzie naruszeniem przepisów rozporządzania – powiedział Niedzielski.

Obowiązkowe maseczki w strefie żółtej
Od soboty obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej.

Lokale gastronomiczne tylko do godziny 22.00
W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą musiały zostać zamknięte o godz. 22. To po to, aby uniknąć sytuacji, w której takie miejsca zamieniać się będą w dyskoteki.

Ograniczenie liczby osób na imprezach
- W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników, czyli ta liczba, która była poprzednio – mówił minister zdrowia dodając, że obostrzenie to wejdzie z tygodniowym vacatio legis.

System alertów
SMS-y rozsyłane będą przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w celu informacji mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy.

Z kolei komendant główny policji Jarosław Szymczyk zapowiedział, że policja będzie bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wyjaśnił, że w każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Kropka

odpowiedz
06.10.2020 19:07

Jakim cudem nasz Sanepid nie zwróci uwagi na pracowników Biedronek? Na osiedlu nikt nie nosi (z wyjątkiem ochroniarza). Po zwróceniu uwagi są tylko prymitywne komentarze.

przecinek

06.10.2020 19:07

kto cię upoważnił do zwracania uwagi?

ALA

odpowiedz
06.10.2020 18:12

A w sklepach nadal nieograniczona ilość osób i czynne mogą być 24 na dobę

jarek

odpowiedz
06.10.2020 18:28

Bylem na lotnisku. Korytarz, po obu stronach korytarza restauracje bez scian pomiedzy korytarzem. W restauracji siedze bez maski, korytarzem smigaja ludzie w maskach, jak wstane od stolika idac do wc musze zalozyc maske, wracam, siadam, sciagam maske. Gdzie tu sens i logika?

marekryba

odpowiedz
07.10.2020 07:35

PROPONUJĘ JARKOWI BY WPROWADZIŁ ZAKAZ ODYCHANIA SZYBKO WYGRAMY Z KORONAWIRUSEM

RafauT

07.10.2020 07:35

A ja markuryba proponuję żebyś strzelił sobie baranka, tylko weź dobry rozbieg.

jarek

07.10.2020 07:35

jarek jako pomyslodawca pierwszy przetestuja ta metode( nie ja, ten prawdziwy jarek)

Aloszka

odpowiedz
09.10.2020 05:16

Sezon drugi serialu pt. "COVIDpsychoza". W czasie kampanii wyborczej nie było problemu dystansu, maseczek i zaświadczeń. Wiece wyborcze odbywały się bez zakłuceń. Posłowie ochoczo rozdajacy dzieciom upominki... Maska niepotrzebna ważne, że kredki spodobały się bąbelkowi. "Rozporządzeniem Ministra Zdrowia zamrożono działalność wirusa". Latem trzeba było "dać oddetchnąć beneficjentom 500+" gdyż w domach utrzymać by się ich nie dało. Nastała jesień i "władzuchna" przypomniała sobie o "zagrożeniu". Wychdząc codziennie z domu narażamy się na prawdopodobny kontakt z HiV, HCV i mase innych patogenów. Mimo to funkcjonujemy nie myśląc o tym. Jedyny pozytyw tej całej psychozy to fakt, że ludzie przypomnieli sobie (niektórzy się dowiedzieli) czym jest higiena życia codziennego, czyt. mycie rąk i "nie szlajanie się" z byle kim i byle gdzie. Zdrowego rozsądku nie da się zastapić zaświadczeniem, rozporządzeniem czy "zerem tolerancji" (szkoda, że w ścigani bandytów nie są tak skuteczni jak w wożeniu tortów i baloników).

Sami

odpowiedz
06.10.2020 17:08

nas trujecie a potem wymyślacie maski itp.

arek

odpowiedz
07.10.2020 17:14

Te maseczki to sobie gdzieś włóżcie... człowiek nie jest niewolnikiem i ma prawo do własnej decyzji, więc nie możecie obywatelom nakazać co powinni a czego nie.

ala

07.10.2020 17:14

ale nie masz prawa narażać innych osób poprzez swoje nieodpowiednie zachowanie.

Joanna

07.10.2020 17:14

Człowiek ma prawa.... Ale też i obowiązki... Wszyscy anty, gdy zachorują, powinni leczyć się za własne pieniądze, a nie darmowo-panstwowo...