Będą dodatkowe pieniądze dla pracowników Domu Pomocy Społecznej

2020-05-14 12:20
Katarzyna Adamiak
2020-05-14 12:20

Przez trzy miesiące, począwszy od maja, pracownicy Domów Pomocy Społecznej będą otrzymywać dodatkowe pieniądze – poinformował starosta gryficki Ryszard Chmielowicz.

O dopłacie dla pracowników Domów Pomocy Społecznej mówił podczas środowego programu Studio SuperPortalu24 starosta gryficki Ryszard Chmielowicz.

Starosta wcześniej uczestniczył w telekonferencji Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego z udziałem m.in. dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Doroty Rybarskiej-Jarosz. Jednym z tematów poruszonych podczas narady była trudna sytuacja, w jakiej w związku z pandemią znalazły się Domy Pomocy Społecznej. I właśnie na wsparcie tych placówek, już wkrótce popłyną dodatkowe pieniądze.

Środki pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Spójności, a dysponował nimi będzie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Łącznie, jak przekazał starosta Chmielowicz, na pomoc dla DPS w zachodniopomorskim przewidziano 33 mln. Jaka kwota przekazana zostanie do powiatu gryfickiego, tego jeszcze nie wiadomo.

- Pieniądze przede wszystkim przeznaczone zostaną na dopłatę do wynagrodzeń dla pracowników Domów Pomocy Społecznej. Dopłata wynosić będzie 1450 złotych na jednego pracownika. Pierwsze środki będą wypłacane już po 15 maja – przekazał w rozmowie z Tomaszem Krupeckim starosta gryficki Ryszard Chmielowicz.

Wsparcie dla pracowników realizowane będzie przez trzy miesiące. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymają wszyscy pracownicy. Dotyczy to zarówno DPS w Gryficach, jak i DPS w Jarominie.

Z tej samej puli, samorządy powiatowe otrzymają również wsparcie finansowe na zorganizowanie tymczasowych mieszkań dla pracowników, tak aby w przypadku realnego zagrożenia nie musieli wracać do domów. Tak jest obecnie w Gryficach, gdzie personel po zakończonym dużurze w budynku przy ul. Kościuszki 35, może przebywć w Domu Pracy Twórczej.

Wsparcie pozwoli też na utworzenie tzw. poczekalni. Przebywać w nich będą czekający na przyjęcie do placówek przyszli pensjonariusze DPS. Przebywający w poczekalniach spędzą kilka tygodni. W tym czasie poddani zostaną testom na koronawirusa.

 Oglądaj STUDIO SUPERPORTALU24 z udziałem starosty Ryszarda Chmielowicza 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!