Badania przesiewowe w kierunku przeciwciał SARS CoV-2

2021-02-18 20:20
Redakcja
2021-02-18 20:20

Od października ubiegłego roku na terenie województwa zachodniopomorskiego realizowany jest program, którego celem jest badanie pacjentów w kierunku obecności przeciwciał SARS CoV-2. Badania są bezpłatne, a ich zadaniem jest określenie czy dana osoba była i ewentualnie jak dawno, zarażona chorobą COVID-19.

Badania przeprowadzane są tylko do końca marca, bowiem taki czas realizacji przewiduje program, finansowany ze środków unijnych. Ostatnie wolne miejsca zostały w gryfickim szpitalu oraz w szpitalu w Koszalinie. Badaniu może poddać się każdy pełnoletni mężczyzna który nie ukończył 64 roku życia, oraz każda pełnoletnia kobieta do 59 roku życia. Z badania można skorzystać tylko raz. Wystarczy zgłosić się osobiście, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Program okazuje się szczególnie pomocny dla osób które często podróżują, mają kontakt z dużą ilością osób, planują wakacje bądź chcieliby się zaszczepić przeciwko COVID-19.

Pierwszy etap polega na pobraniu krwi pacjenta. Następnie w laboratorium ustala się czy w próbce występują przeciwciała, wczesne lub późne. W przypadku pozytywnego wyniku pacjent kierowany jest na drugi etap badania, który polega na pobraniu wymazu z nosogardzieli. Wówczas badanie ustali czy choroba nadal jest "aktywna" w organizmie. 

Na stronie internetowej szpitala w Gryficach, znajdziemy wszystkie niezbędne informacje (kliknij i dowiedz się więcej).

 

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Stachu

odpowiedz
19.02.2021 06:20

W jaki sposób wirus wydostaje się z nosogardzieli jeśli jego obecności nie stwierdza się wymazem z jamy ( w domyśle ustnej) . Jeśli sprit zabija wirusa na rękach (dezynf. rąk) to co się dzieje z wirusem przy doustnej dezynfekcji w tym nosogardzieli .