55 mln złotych na wsparcie dla firm i jednostek ochrony zdrowia 

2020-06-03 15:05
Katarzyna Adamiak
2020-06-03 15:05

Uruchomienie dodatkowych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na wsparcie dla przedsiębiorców i jednostek ochrony zdrowia zapowiada Urząd Marszałkowski. Fundusze, mają zostać uruchomione jeszcze w czerwcu i powiększą Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy.

Środki finansowe, które wygospodarowane zostaną w Regionalnym Programie Operacyjnym, pozwolą na wsparcie dla przedsiębiorców i służby zdrowia.

– Od początku pandemii wykorzystujemy środki Regionalnego Programu Operacyjnego do przeciwdziałania jej skutkom na Pomorzu Zachodnim – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Otwarta postawa Komisji Europejskiej pozwala nam przeznaczać unijne pieniądze tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i wypełnią te obszary, gdzie nie trafia wsparcie rządowe. Filarami Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego od początku było wsparcie dla ochrony zdrowia i oraz pomoc dla regionalnej gospodarki.Udało się też dodatkowo zaoferować wsparcie dla placówek opieki społecznej – ich pracowników i podopiecznych. Teraz uruchamiamy kolejne pieniądze, które pozwolą prowadzić skuteczną walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami – dodaje.


55 mln złotych dla przedsiębiorców
Bezzwrotne granty w kwocie od 7 do 160 tys. złotych pozwolą pokryć koszty bieżącej działalności firmy i rozliczane będą w uproszczony sposób. Wysokość środków będzie zależała do wielkości przedsiębiorstwa i okresu jego funkcjonowania.
Do mikro- i małych firm, wsparcie kierowane będzie z poziomu regionalnego. Średnie przedsiębiorstwa będą mogły starać się o pomoc opartej na zasadach zbliżonych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Z informacji Urzędu Marszałkowskiego wynika że, budżet na tę formę wsparcia wyniesie około 50 mln złotych. Wsparcie, które ma zostać uruchomione jeszcze w czerwcu, pochodzić będzie ze środków wygospodarowanych w Regionalnym Programie Operacyjnym.

5 mln złotych na wyposażenie służb medycznych i ratowniczych
Kolejne wsparcie pozwoli wyposażyć w sprzęt wspomagający skuteczne przeciwdziałanie pandemii służby medyczne i ratownicze. W tej chwili trwa przygotowywanie konkursu na dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak informuje Urząd Marszałkowski o dofinansowanie środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu będą mogły ubiegać się wszystkie te jednostki ochrony zdrowia, oraz jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19. 

Budżet tego mechanizmu szacowany jest na minimum 5 mln złotych, a o pomoc będą mogły starać się m.in. szpitale prowadzone przez lokalne samorządy. Ta forma wsparcia ma być uruchomiona również w czerwcu.

Dotychczas w związku z COVID-19 na wsparcie dla szpitali wojewódzkich przeznaczonych zostało ponad 20 mln zł. Fundusze, które pochodziły z RPO i środków województwa, wspomogły także szpital „Medicam” w Gryficach. Za pozyskane wsparcie SPZZOZ w Gryficach planuje zakupić aparaturę medyczną na łączną kwotę 386 tys. złotych.

Wsparcie otrzymali również wolontariusze i jednostki OSP powiatu gryfickiego. Za kwotę 13 385 złotych zakupiono niezbędny sprzęt do walki z COVID-19.