100 urodziny Karola Wojtyły. W Gryficach pojawiła się tablica. O co chodzi?
Tablica pojawiła się w przeddzień przypadających dziś 100 urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

Na drewnianej tablicy, która stanęła w niedzielę w pobliżu wodopsadu, czytamy: „Dnia 7 sierpnia 1962 roku, biskup krakowski Karol Wojtyła przepływał przez Gryfice podczas spływu kajakowego”.
Spływ kajakowy, o którym mowa odbył się w dniach 30 lipca – 13 sierpnia 1962 roku. Ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła przepłynął Regę od Świdwina do Mrzeżyna wraz z grupą krakowskiej młodzieży akademickiej. 6 sierpnia w Gryficach zatrzymali się na nocleg. Spali w pobliżu zapory. W dalszą podróż rzeką wyruszyli kajakami 7 sierpnia.
Autorami tablicy są członkowie jednego z lokalnych stowarzyszeń, którzy już kilka lat temu zaczęli mówić o tym, że warto byłoby upamiętnić pobyt Karola Wojtyły w Gryficach. Jak mówią, nie spotkało się to z reakcją lokalnych władz, więc podobny głos, a dokładnie napis, pojawił się po raz kolejny. Tym razem na ustawionej przy wodospadzie tablicy.
Czy w tym miejscu stanie kiedyś pamiątkowy kamień przypominający o wizycie w Gryficach Karola Wojtyły? Do tematu powrócimy.
Komentarze (13)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bb
odpowiedzFajny pomysł!!!
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Jerzy
odpowiedzW słowie wodospadu wkradła się pani redaktor literówka. A akcja super. Skoro lewicowe władze Gryfic nic od lat nie zrobili w tym temacie trzeba im było przypomnieć. Wielu Gryficzan nie wiedziało, że takie znaczące wydarzenie miało miejsce. Że święty Papież stąpał po gryfickiej ziemi.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Marcin
odpowiedzŻaden święty nie stąpał po gryfickiej ziemi
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bar
odpowiedzWiu
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Tadeusz
odpowiedzMirosław Wójciak KALENDARIUM SPŁYWU KAJAKOWEGO RZEKĄ REGĄ 30 lipca - 13 sierpnia 1962 r. - 30 VII Świdwin - przyjazd pociągiem z Krakowa, biwak nad Regą. Pobyt w Gminie Łobez - 31 VII (wtorek) ŚWIDWIN - JEZIORO KLĘPNICKO Trasa: Świdwin - rzeka Rega - struga Klępnica, płytka, bardzo trudna do pokonania - jezioro Klępnicko. Biwak i nocleg nad jeziorem we wsi Klępnica. - 1 VIII (środa)JEZ. KLĘPNICKO Dzień Turysty. Odbywał się co kilka dni spływu. Był to zwyczajowo dzień odpoczynku, swobodnego kajakowania po jeziorze i zabiegów organizacyjnych. Korzystano z możliwości dłuższych rozmów z „Wujkiem”. - 2 VIII (czwartek) KLĘPNICA - UNIMIE Trasa: przewożenie kajaków wozami konnymi na Regę - spływ do Łobza - postój koło elektrowni wodnej (w Łobzie: pobyt w kościele parafialnym, zwiedzanie miasta, zakupy) - Unimie. Biwak i nocleg koło mostu na Redze, 0,5 km od wsi Unimie. - 3 VIII (piątek) UNIMIE. Rano Msza św. polowa odprawiona przez ks. biskupa Karola Wojtyłę. Ołtarz zbudowano z wioseł i odwróconego kajaku. Polowe Msze św. to szczególne przeżycie, zwłaszcza, że zawsze były otoczone atmosferą pewnej konspiracji. Dziś wydaje się to trudne do zrozumienia, ale taka była konieczność polityczna. Trasa: Unimie - Maćkowo, Gmina Resko. 4 VIII Maćkowo - Resko - jez. Płoty. 5 VIII jez. Płoty. Dzień Turysty. 6 VIII jez. Płoty - jez. Gryfice - biwak nad zaporą. 7 VIII Rega - Borzęcin. 8 VIII Borzęcin - Trzebiatów. 9 VIII Trzebiatów - Mrzeżyno. - Kanał - jez. Resko Przymorskie. 10-12 VIII Mrzeżyno. Dni Turysty nad morzem. 13 VIII wyjazd autobusem do Kołobrzegu i odjazd pociągiem do Krakowa.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Ana
odpowiedzA obok kościoła nie ma czasem pomnika? Może wystarczy?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Rafał
odpowiedzA może zamiast kamienia, wielki posąg na 30 metrów? ;-)
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Lech
odpowiedzHistorię tworzą fakty a nie miłośnicy wydumanych zdarzeń.Pomyslcie 27 lat pontyfikatu i żaden proboszcz nie zauważył tego zdarzenia. Gdyby miało miejsce to już dawno by było to upamiętnione. Ale teraz historię tworzy się na nowo - ciekawe co jeszcze wymyślą lokalni miłośnicy historii.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Jędrek
Literatura dotycząca tematu. Proszę się zapoznać, apotem atakować lokalnych historyków. : Ks. prof. Grzegorz Wejman opisał ten spływ w artykule: "Geneza pobytu Karola Wojtyły/Jana Pawła II na terenie dzisiejszej Metropolii szczecińsko-kamieńskiej", w: "Święty Jan Paweł II. Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim", A. Ziejewski, ks. G. Wejman, Szczecin 2014. "Zapis drogi. Wspomnienia "Środowiska" o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły", Kraków 2005. dr Zbigniew Stanuch Artykułu popularnonaukowego, który z okazji 30 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Szczecinie, został zamieszczony w tygodniku "Niedziela - Kościół nad Odrą i Bałtykiem".
Bolo
Radzę przeczytać książkę Zapis drogi. Wspomnienia Środowiska. Można też sprezentować ową książkę proboszczowi czy proboszczem Gryfickich parafi. Tam są opisane wszystkie tego typu wędrówki JP II. Inicjatywa 'nieznanych sprawców "z tablicą super. Może w końcu ożywią się leśne dziadki z wydziału promocji, którzy doskonale pamiętają rok ów 1962
Warcisława
Z faktami się nie dyskutuje. To nie wymysł lokalnych historyków lecz fakt. 7 sierpnia 1962 roku, a więc dokładnie na 700 lecie Gryfic ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła obecny Święty Jan Paweł II był w Gryficach. Jest książka o rajdach i spływach kajakowych w jakim uczestniczył JP II i ten spływ Regą do morza został opisany. Kamienie z tablicami o tym wydarzeniu stoją od lat w Świdwinie, Łobzie i Resku.
lech
Fakty są w zapiskach parafialnych z 1962 - poczytajcie.
Lech
A może prościej jest zajrzeć do zapisków parafialnych z roku 1962, w KAŻDEJ PARAFII w dokumentach jest opis wizyty DUSZPASTERZA, to przecież nie jest takie trudne. Mamy czas na tworzenie historii na zawołanie, Chrzest Polski, Obrona Jasnej Góry, Żołnierze Wyklęci i dokładamy spływ Regą. i jest fajnie. Kiedyś się to przecież sprostuje.