Zmiany, zmiany...

Po sezonie 2017/2018 nastąpiła zmiana nazewnictwa najniższych lig piłkarskich w naszym regionie. W wyniku tych modyfikacji dokonanych przez Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej regionalna klasa okręgowa stała się A klasą, A klasa B klasą natomiast B klasa C klasą. Zabiegi te mają ujednolicić nazwy poszczególnych szczebli rozgrywek piłkarskich w Polsce. To jednak nie koniec.

Po bieżących rozgrywkach zmian będzie jeszcze więcej, bowiem ZZPN będzie chciał w regionie szczecińskim przywrócić dwie grupy klasy okręgowej (obecnie jest jedna) oraz sześć grup A klasy (obecnie są dwie). W wyniku tych zabiegów zwycięzcy B klas będą mogli a C klas awansują o dwa szczeble rozgrywkowe.

Z punktu widzenia III oraz IV ligi zasady awansów i spadków się nie zmieniają. W klasach okręgowych reforma spowoduje, że nominalnie spadnie jedna drużyna. Oczywiście ilość spadających zespołów zostanie powiększona o liczbę drużyn, która spadnie z IV ligi do odpowiedniej klasy okręgowej.

W klasie A reforma powoduje, że nie będzie w tym sezonie spadków. Ligi będą jednak ciekawe bo rozpocznie się walka o awans. Drużyny, które zajmą miejsca 1-4 na pewno w kolejnym sezonie zagrają w klasie okręgowej. Los drużyn z miejsc 5-8 zależeć będzie od spadków z wyższych lig i może od samych siebie.

W B klasie spadków także nie będzie a wygranie poszczególnych grup może dać awans aż do klasy okręgowej. Warunek jest jeden trzeba mieć jeszcze później szczęście w barażach z innym zespołem, który także wygra swoją grupę. Jedno jest pewne: trzy najlepsze zespoły B klasowe w sezonie 2019/2020 zagrają w klasie okręgowej. Trójce drużyn, której nie powiedzie się w barażach na osłodę pozostanie awans do A klasy. Dołączy do nich aż sześćdziesiąt drużyn, które w swoich grupach zajmą miejsca od 2 do 11 oraz najlepsze zespoły C klas. Po sezonie 2018/2019 C klas ponownie nie będzie. Najlepsze zespoły, które wygrają swoje grupy awansują do A klas, natomiast pozostałe drużyny utworzą B klasy.

źródło: ligowiec.net

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia