Radni jednomyślnie wprowadzili opłatę za psa

70 złotych – tyle w 2020 roku trzeba zapłacić do kasy gminy za posiadanie psa. Radni byli jednomyślni i zgodnie zagłosowali za wprowadzeniem nowej opłaty.

O tym, że radni gminy Gryfice na najbliższej sesji będą procedować projekt uchwały wprowadzający opłatę za psa, informowaliśmy w piątek. Dziś jednomyślnie uchwała została podjęta.

Ile zapłacimy i w jakim terminie?
Roczna kwota opłaty za psa wynosi 70 złotych. Podatek trzeba będzie uiścić do końca czerwca każdego roku podatkowego. Połowę mniej za psa zapłacimy w przypadku, gdy zwierzę trafi do naszego domu w drugiej połowie roku.

Jak będą egzekwowane opłaty i skąd będzie wiadomo, kto jest posiadaczem psa?
O te kwestie zapytał radny Grzegorz Łabędzki. - Nie ma dzisiaj takiego mechanizmu, który zmuszałby podatnika do uiszczenia tej opłaty. Chcemy to zrobić na zasadzie poczucia obowiązku obywatelskiego. Każdy, kto posiada psa, w dobrej wierze będzie musiał płacić podatek (…). – Myślę, że jest to nie za duża opłata, a jednocześnie przypominająca, że jak się jest właścicielem, to są z tego tytułu obowiązki – odpowiedział radnemu burmistrz Andrzej Szczygieł.

Kto będzie zwolniony z opłaty?
Zwolnienia dotyczyć będą m.in. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (z tytułu posiadania jednego psa bądź psa asystującego), osób powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe (z tytułu posiadania jednego psa), podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów) czy osób i instytucji posiadających psa w celu przeprowadzających dogoterapię. Z opłaty zwolnieni będą również m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Czy osoby, które adoptowały psa ze schroniska też muszą płacić?
O możliwość zwolnienia z opłaty - za okazaniem odpowiedniego dokumentu -  osób, które zaadoptowały psa, zapytała radna Beata Smoleńska. Zdaniem burmistrza, po uzgodnieniu szczegółów z właścicielem schroniska w Sosnowicach, taka opcja jest w przyszłości możliwa. – Ja będę rozmawiał z burmistrzem Golczewa o tym, żeby takie zaświadczenia wydawali i do tego tematu możemy wrócić. Nie jest to żaden problem – powiedział Andrzej Szczygieł.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze?
Pieniądze z opłat przeznaczone zostaną na prowadzenie polityki pro zwierzęcej (opieka weterynaryjna bezdomnych zwierząt, odławianie i wywóz do schroniska, uzupełnianie pojemników na odchody itd.) oraz na ograniczenie bezdomności psów.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia