Znamy wyniki matury - jak wypadły poszczególne szkoły?

Tegoroczne wyniki egzaminu dojrzałości pozostawiają wiele do życzenia. Zdawalność w Polsce wynosi 80,5%, prawo do poprawki ma 12,9% abiturientów, a 6,6% maturzystów musi poczekać do sesji w 2020. Nie są to więc informacje napawające optymizmem. Podobnie, niestety, przedstawiają się wyniki szkół powiatu gryfickiego.

Na początku lipca br. absolwenci szkół ponadgimnazjalnych poznali wyniki egzaminu maturalnego. Województwo zachodniopomorskie, obok warmińsko-mazurskiego, jest tym, w którym odnotowano po raz kolejny najsłabsze rezultaty w Polsce. Maturę zdało bowiem tylko 77% abiturientów, a 15% przysługuje prawo skorzystania z egzaminu poprawkowego. W skali kraju język polski zdało 95% maturzystów, matematykę – 86%, język angielski – 94%, język niemiecki – 90%.

Nie wszystkie szkoły powiatu gryfickiego mają powody do dumy. W niektórych z nich (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Cz. Miłosza w Gryficach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Płotach) tylko co drugi maturzysta zdał egzamin. To oznacza, że wielu absolwentów nie mogło wziąć udziału w pierwszej rekrutacji na studia. Osoby, które nie zdały jednego egzaminu (ustnego bądź pisemnego), mają jeszcze jedną szansę – mogą bowiem przystąpić do poprawki w sierpniu. Jednakże zostaną dla nich miejsca tylko na kierunkach, które nie cieszyły się w lipcu popularnością.

Poniżej przedstawiamy zdawalność w poszczególnych szkołach powiatu gryfickiego:

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach: liczba abiturientów - 121; zdawalność - 86,78%

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach: liczba abiturientów - 70; zdawalność - 47,15%

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie: liczba abiturientów - 33; zdawalność -  78,79%

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Płotach: liczba abiturientów - 21; zdawalność - 42,85%.

Powyższe wyniki są niewątpliwie ważną informacją dla dyrektorów szkół,  rodziców, przyszłych maturzystów, a także organu prowadzącego. Zlekceważone – mogą przynieść w kolejnym roku jeszcze gorszy efekt, a już dziś powiat gryficki nie ma powodów do satysfakcji w tym obszarze.

Szczegółowe wyniki egzaminu maturalnego (źródło: www.oke.poznan.pl/cms,5374,wyniki_szkol_matura_2019.htm).  Podane wartości (średnie wyniki konkretnych szkół) są wyrażone w procentach. Na podanej stronie można znaleźć także informację, ile osób z danej szkoły zdawało konkretny egzamin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia