Zmiana czasu może zniknąć? Do północy można wyrazić swoją opinię

To ostatni dzień, kiedy możemy wyrazić swoją opinię w sprawie zmiany czasu. Unijne konsultacje w tej sprawie zakończą się dziś o północy. Sprawdź, gdzie możesz oddać swój głos. 

Jeszcze do północy mieszkańcy krajów Unii Europejskiej mogą zdecydować czy chcą zrezygnować z marcowego i październikowego przestawiania zegarków. Swoją opinię na ten temat można wyrazić za pomocą ankiety, w której pojawiło się kilka pytań m.in. o osobiste doświadczenia związane ze zmianą czasu oraz czy w przypadku jego zniesienia powinien obowiązywać czas letni, czy zimowy. Wypełnienie ankiety, która dostępna jest również w języku polskim, zajmuje kilka minut i dostępna jest na stronie https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements

Pomysły zniesienia zmiany czasu pojawiają się co jakiś czas. W ubiegłym roku projekt ustawy zakładający brak zmiany czasu z letniego na zimowy złożyło PSL. Inicjatorzy swój pomysł tłumaczyli względami zdrowotnymi (depresja) oraz ekonomicznymi (oszczędności w energetyce). Pomysł został jednogłośnie poparty przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych.

Na początku roku sprawą zajęli się posłowie Parlamentu Europejskiego zrzeszeni w inicjatywie „Stop zmianie czasu". Jej członkowie przedstawili wyniki badań, z których wynika, że w tygodniu po zmianie czasu dochodzi m.in. do większej ilości wypadków samochodowych, uczniowie mają gorsze oceny, a pracownicy są mniej wydajni. W lutym br. europosłowie przyjęli rezolucję wzywającą Komisję Europejską do zajęcia się sprawą, której pokłosiem jest przeprowadzana właśnie ankieta.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja. W Polsce czas zmieniano okresowo od 20-lecia międzywojennego, kiedy to czas letni ogłaszano w połowie kwietnia, a odwoływano w połowie września. Zmiany czasy obowiązywały w latach 1945-1949, 1957-1964 i od 1977 roku nieustannie aż po dziś dzień.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia