Zbliża się 74. rocznica Zaślubin Polski z Morzem w Mrzeżynie

Dowódca 36 DR w Mrzeżynie, burmistrz Trzebiatowa oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa zapraszają na obchody 74. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystości odbędą się już w niedzielę, 17 marca o godz. 15.00.

Niedzielne obchody 74. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem odbędą się przy Pomniku Zaślubin w Mrzeżynie. Początek, godz. 15.00. W ramach oficjalnych obchodów odbędzie się IX Rajd Bałtyku Zaślubin z Morzem Koła PTTK Baszta Kaszana w Trzebiatowie.

„Zaślubiny z Polski z Morzem” - krótki rys historyczny.

PIERWSZY KONTAKT Z BAŁTYKIEM- Polscy żołnierze doszli do morza na zachód od Kołobrzegu już wcześniej, bo o poranku 9 marca 1945 r. jako pierwsi nad Bałtyk wyszedł w rejonie wsi Grzybowo pięcioosobowy patrol z 3. Kompani 16 Pułku Piechoty 6 DP, dowodzony przez kpr. Leona Piworowicza. Po kilku godzinach – czytamy w relacji Dowódcy Kompanii- „Dołączyli do nich kolejni Polscy Żołnierze, Którzy zatknęli Biało- Czerwoną flagę na dnie Bałtyku”.

UROCZYSTOŚCI W MRZEŻYNIE - do momentu, kiedy 1AWP ostatecznie opanowała Kołobrzeg. Polacy wielokrotnie przedzierali się na nadmorskie wydmy i plaże, dokonując „Prywatnych” Zaślubin z Bałtykiem. Na wszelki wypadek w gazecie „Zwyciężymy” z 10 marca opublikowano tekst przysięgi, który zalecano wypowiedzieć przy kontakcie z Bałtykiem. Tydzień później, w Mrzeżynie odbyła się kolejna Uroczystość nawiązująca do „Ceremonii Zaślubin” z 1920 r. z udziałem gen. Hallera.

Był 17 marca, gdy na miejscowej plaży zgromadzili się ułani z 1 warszawskiej Brygady Kawalerii, którzy ponad dwa tygodnie wcześniej (1 marca) pod Borujskiem ostatni raz szarżowali w dziejach Polskiej Kawalerii. To oni wypowiedzieli formułę „Morze Przyrzekamy Ci Wierność Po wsze Czasy”, a po ślubowaniu, konno stojąc już w Bałtyku, wrzucili w fale dwa złote pierścienie. Późnej żołnierze nabierali jeszcze wodę morską: Na Pamiątkę, do manierek, wrzucali do morza przedmioty osobiste.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia