Zakaz kąpieli w Mrzeżynie i Rogowie odwołany

Sinice w Bałtyku krzyżują plany turystom odpoczywającym nad morzem. To z ich powodu przez kilkanaście godzin na plażach w Mrzeżynie i Rogowie obowiązywał zakaz kąpieli.

Kąpieliska w Rogowie, Mrzeżynie Wschód i Mrzeżynie Zachód nie są już objęte zakazem kąpieli. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach po przeprowadzonej dziś, (26.07.2018 r. godzina 12:00) w ramach kontroli wewnętrznej dotyczącej wizualnego nadzoru jakości wody w tych kąpieliskach stwierdził, że woda w nich jest wolna od sinic.

Mimo to Sanepid wciąż przestrzega przed zagrożeniami, jakie niosą ze sobą sinice, które należą do królestwa bakterii. Występują powszechnie, jednak najczęściej zdajemy sobie sprawę z ich obecności wtedy, gdy ze wzmożoną siłą atakują kąpieliska. Większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania do warunków środowiska. Występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 900C. Pływanie w wodzie, w której sinice kwitną we wzmożonej liczbie, jest szkodliwe. Ich nadmiar powoduje, że woda ma charakterystyczną zieloną barwę, niekiedy „kołdrę” z glonopodobnych organizmów. Niestety, okres kwitnienia sinic przypada na lato, czyli wakacje.

Zaszkodzić mogą nam toksyny sinicowe, czyli substancje wytwarzane przez niektóre cyjanobakterie. Wystarczy wykąpać się w wodzie, trochę jej wypić, by nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości. Kąpiel w „zasinionej” wodzie skutkuje przede wszystkim dolegliwościami skórnymi. Połknięcie wody powoduje poważniejsze, wewnętrzne zaburzenia. Objawy zatrucia sinicami (a właściwie ich toksynami) to: rumień, pokrzywka, wysypka, świąd skóry, zapalenie spojówek, bóle brzucha, gorączka, dreszcze, bóle mięśni, stawów, dolegliwości ze strony układu pokarmowego - wymioty, nudności, biegunka, duszności oraz zawroty głowy.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia