Wypadki na przejściach dla pieszych... Kierowco - uważaj!

Od początku stycznia na drogach powiatu gryfickiego doszło już do jednego wypadku z udziałem pieszych i trzech potrąceń. W całym zachodniopomorskim było ich aż 35. Policja apeluje o zachowanie ostrożności i przypomina o noszeniu odblasków, które mogą uratować życie.

Jeden wypadek, w którym ranne zostały dwie kobiety i trzy potrącenia zakwalifikowane jako kolizja. To zdarzenia z udziałem pieszych, do których doszło od początku roku na drogach naszego powiatu. W całym ubiegłym roku takich zdarzeń odnotowano 26. Jak informuje gryficka policja, 10 z nich zakwalifikowanych zostało jako wypadek, z czego w wyniku poniesionych obrażeń ciała zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych. Pozostałych 16 zdarzeń zaliczono do kolizji drogowych.

- Przyczyn, z jakich dochodzi do potrąceń, jest wiele. Najczęstsze z nich leżą po stronie kierowcy. Są to nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, niezachowanie ostrożności przy wykonywaniu manewrów przez kierujących pojazdami np. cofania i niedostosowanie prędkości przez kierujących do warunków ruchu – informuje redakcję SuperPortalu24 podkom. Zbigniew Frąckiewicz z gryfickiej policji. Jednak nie tylko kierowcy są winni. Także piesi ponoszą winę za zdarzenia z ich udziałem. – Mówimy tutaj o niezachowaniu należytej ostrożności przez pieszych na drodze np. wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd - przekazuje rzecznik policji w Gryficach.

Mundurowi przypominają, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. - Tylko takie zachowanie umożliwi mu natychmiastowe zatrzymanie. Uważać muszą także sami piesi, którzy, mimo że wchodzą na przejście, powinni zachować zasadę ograniczonego zaufania - przekazuje rzecznik KPP w Gryficach. 

Policja przypomina również o noszeniu odblasków, które zwiększają widoczność. - Na pieszych oraz użytkownikach jednośladów ciąży obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Ze względów bezpieczeństwa powinno się nosić elementy odblaskowe również w terenie zabudowanym, w miejscach słabo oświetlonych lub podczas niekorzystnej pogody, gdzie widoczność kierujących może być ograniczona np. mgła lub intensywne opady – mówi podkom. Frąckiewicz.

Liczba wypadków rośnie w całym województwie zachodniopomorskim. Tylko w styczniu tego roku potraceń pieszych było 35. W tym samym okresie ubiegłego roku - 19.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia