Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pogotowiu Protestacyjnym

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gryficach, Trzebiatowie i Jarominie przyłączyły się do Ogólnopolskiego Pogotowia Protestacyjnego. W swoich postulatach domagają się zwiększenia dotacji na działalność warsztatów.

WTZ przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryficach i Koło w Trzebiatowie oraz WTZ Jaromin przyłączyły się do Ogólnopolskiego Pogotowia Protestacyjnego.

W Pogotowiu Protestacyjnym udział biorą Warsztaty Terapii Zajęciowej z całej Polski. Strajkujący domagają się od rządu zwiększenia poziomu dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu osób niepełnosprawnych kosztów rocznego udziału w zajęciach jednego uczestnika:
W roku 2018 – o 1 200 złotych
W latach 2019 – 2021 – o 1 200 złotych
Od roku 2022 – wprowadzenie stałego wskaźnika rewaloryzacji w oparciu o najniższą krajową.

Przez ostatnie 10 lat kwota (Algorytm) dofinansowania ze środków PFRON kosztów działalności WTZ była prawie niezmieniana. Przez ten czas algorytm wzrósł o 8%, a minimalna pensja o 81%. W 2008 roku kwota ta wynosiła 150% płacy minimalnej, a obecnie 70%.

- Taka sytuacja spowodowała narastający odpływ doświadczonej kadry, posiadającej wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Warsztaty mają także olbrzymie kłopoty z wymianą zużytego (20-letniego) wyposażenia, remontami obiektów czy dowozem osób niepełnosprawnych na zajęcia. Naszym Placówką grozi upadek – informują główni organizatorzy Ogólnopolskiego Pogotowia Strajkowego WTZ Małopolska.

Od 2015 roku wielokrotne apele środowiska Warsztatów Terapii Zajęciowej w sprawie poprawy sytuacji finansowej placówek skierowane do Premierów: Beaty Szydło, Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego oraz Ministrów: Elżbiety Rafalskiej i Krzysztof Michałkiewicza pozostały bez konkretnego odzewu.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia