Społecznicy zadziałają w Gryficach!

Dobro nie kończy się wraz z jednym spotkaniem czy gestem, dobro potrafi zaskakiwać i mnożyć efekty. Takich przykładów Programu Społecznik nie brakuje w powiecie gryfickim, a miejscowych społeczników tym bardziej cieszy, że tego dobra będą mogli czynić jeszcze więcej, bo jest jeszcze więcej środków na wsparcie lokalnych inicjatyw. O tym, jak po nie sięgnąć, wyjaśniał w Gryficach wicemarszałek Jarosław Rzepa.

- Wsparliśmy wiele wspaniałych projektów, unikatowych perełek. Szczególnie cenne są te działania, które rozsiewają aktywność na różnych poziomach i pokazują, że czyniąc dobro przyjaciołom czy sąsiadom można wzmacniać swoje sołectwo czy gminę. Wierzę, że śladem chociażby Trzebiatowskiego Towarzystwa Kultury pójdą kolejni – mówił do mieszkańców powiatu gryfickiego wicemarszałek Jarosław Rzepa, który nawiązywał w swoim wystąpieniu do zrealizowanego w zeszłym roku projektu „Współpraca dla tradycji”.

Głównym pomysłem wspomnianego już Towarzystwa było wzmocnienie świadomości na temat tradycji kulinarnych regionu. Pomogły w tym warsztaty pieczenia pierników norbertańskich, które tak naprawdę okazały się punktem wyjścia do pokazania, jak dziedzictwo kulinarne może być wykorzystane w promocji czy turystyce. Jednym z efektów projektu było założenie lokalnego koła „Odkrywców smaków”, czyli grupy młodych poszukiwaczy dawnych receptur, którzy próbują odtworzyć tradycyjne smaki. By to wszystko mogło się udać, wystarczyły 3 tys. zł mikrodotacji.

W ubiegłym roku po mikrodotacje zgłoszono aż 1152 inicjatywy, z których 515 otrzymało dofinansowanie. W tym roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zwiększył pulę środków do 3 mln zł. Dzięki temu uda się zorganizować przynajmniej 650 działań aktywizujących mieszkańców Pomorza Zachodniego. Nowością są tzw. inicjatywy obywatelskie, czyli innowacyjna forma budżetu obywatelskiego. W ramach inicjatyw będzie można otrzymać nawet do 10 tys. zł wsparcia.

- Te zmiany, to odpowiedź na potrzeby, na olbrzymie zainteresowanie – wyjaśnia wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Aplikowanie o środki jest maksymalnie uproszczone. By złożyć projekt wystarczy stworzyć grupę inicjatywną złożoną z trzech osób i zdobyć opiekuna w postaci stowarzyszenia lub fundacji. Drugi nabór już ruszył i potrwa do 21 maja. Trzeci nabór rozpocznie się 4 czerwca i potrwa do 19 czerwca. Szczegóły można znaleźć na stronie http://karrsa.eu/program-spolecznik/, gdzie znajduje się generator wniosków, który usprawnia i ułatwia aplikowanie o wsparcie.  Wnioski o mikrodotacje, tak jak w roku ubiegłym ocenia Komisja składająca się m.in. z przedstawicieli Operatora, Samorządu Województwa czy przedstawicieli różnych środowisk. W przypadku inicjatyw obywatelskich, te najlepsze wskaże głosowanie na platformie elektronicznej. Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., z którą można się skontaktować, pisząc na adres bospolecznik2018@karrsa.pl lub spolecznik2018@karrsa.pl,  a także telefonicznie pod numerem 94 341 63 30 .

 

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia