Policja apeluje. Kierowco – uważaj na pieszych!

W ostatnich tygodniach na terenie powiatu gryfickiego doszło do kilku potrąceń pieszych. Ci z powodu trudnych warunków atmosferycznych są słabo widoczni nawet w dzień. Policja apeluje o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności.

Obecna pora roku nie sprzyja pieszym. Potwierdzają to zdarzenia, do których doszło w ostatnim czasie w naszym regionie. Do jednego z nich doszło we wtorek popołudniu o czym informowaliśmy w artykule Pilne! Potrącenie przy moście w Gryficach.  Do potrącenia doszło również w Płotach. Te zdarzenie opisaliśmy w reportażu Potrącenie na pasach. Poszkodowane trafiły do szpitala. Niestety, jedno zdarzenie miało swój tragiczny finał – tuż przed świętami Bożego Narodzenia zmarła potrącona przez samochód starsza kobieta, o czym pisaliśmy w artykule Kobieta potrącona przy Ruta...

O zachowanie szczególnej ostrożności apeluje policja. - Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę, wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni. Szczególnie w rejonie przejść dla pieszych kierujący powinni pamiętać, że pieszy może pojawić się w pobliżu w każdej chwili – przestrzega zachodniopomorska policja.

Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa pieszych, szczególnie zimą, jest więc korzystanie z elementów odblaskowych. Zwiększają one znacząco widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania w sytuacji, gdy dostrzeże postać na drodze.

Mundurowi przypominają również, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Uważać muszą także sami piesi, którzy powinni mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia