Ministerstwo chce masowo wybić dziki. Podpisy pod petycją wstrzymają rzeź?

Do końca lutego w Polsce ma zostać wybitych ponad 200 tys. dzików. Według Ministerstwa Środowiska ma to w znaczący sposób zredukować ASF wśród tego gatunku zwierząt. Przeciwko rzezi jest część myśliwych, a internauci masowo podpisują się pod petycją „Nie dla masowego odstrzału dzików".

Pierwsze masowe polowania na dziki mają odbyć się już 12 stycznia br. Do końca lutego myśliwi mają wybić nawet do 210 tys. dzików. Rzeź zwierząt, w tym także ciężarnych loch, ma na celu walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF) w populacji dzików.

Plany Ministerstwa Środowiska rozpętały istną „burzę” zarówno wśród części myśliwych, jak i zwykłych obywateli, którzy w formie sprzeciwu składają podpisy pod petycją „Nie dla masowego odstrzału dzików”, która znajduje się na internetowej stronie Petycje Obywatelskie Avazz.

W petycji czytamy: My, wrażliwi na los wszystkich zwierząt i środowiska, stanowczo sprzeciwiamy się eksterminacji dzików w polskich lasach przez Polski Związek Łowiecki w ramach „walki” z ASF (afrykański pomór świń). Planowany na styczeń odstrzał ma objąć ponad 200 tys. osobników, także tych zdrowych (w tym samice i warchlaki). W praktyce może dojść do odstrzelenia całej populacji.

Myśliwi otrzymają ekwiwalent finansowy w wysokości kilkuset złotych za każde zwierzę. Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie. Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!

Pod apelem podpisało się już ponad 74 tys. osób. Petycja z podpisami ma zostać przekazana ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi. Czy to ustrzeże dziki przed wybiciem? 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia