Kąpiel w stawku wciąż zakazana. Czy jest szansa, że się to zmieni?

Zakaz kąpieli na gryfickim "Stawku" obowiązuje już od trzech tygodni. Sprawdziliśmy, czy jest szansa na to, że w tym roku będzie można jeszcze wejść do wody.

Mijają kolejne tygodnie wakacji, od momentu, kiedy Sanepid wydał zakaz kąpieli na gryfickim kąpielisku. Sinice, które w połowie lipca zakwitły w wodzie, skutecznie uniemożliwiają kąpiel.
WSSE w Szczecinie, która wydała zakaz kąpieli, kolejne badanie próbek wody planuje na 18 sierpnia. Jednocześnie Starostwo Powiatowe w Gryficach, szukało rozwiązań, dzięki którym możliwa byłaby poprawa jakości wody. To jednak nie jest proste.

- Zbiornik wody jest mały i nie posiada mechanizmu wymiany wody, co jest dużym problemem. W celu poprawy jakości wody rozważaliśmy użycie specjalnie do tego przeznaczonych środków chemicznych. Jednak po konsultacjach Sanepid odradził ich użycia. Zastosowanie takich środków co prawda wpłynęłoby na kolor wody, ale nie jest pewne czy usunęłoby problem – przekazuje w rozmowie z reporterką SuperPortalu24 Jan Trafny członek Zarządu Powiatu Gryfickiego. – Na tę chwilę nie ma sposobu, żeby z dnia na dzień przywrócić prawidłową jakość wody. Tego procesu nie da się przyspieszyć, po prostu natura sama musi to zrobić – dodaje.

Starostwo Powiatowe cały czas czeka na cofnięcie zakazu. Stanie się tak w momencie, gdy sinice ustąpią, a Sanepid wyda zgodę na kąpanie. – Jesteśmy na to przygotowani. A na razie, zapraszamy na "Stawek", gdzie mieszkańcy cały czas mogą korzystać z pozostałych atrakcji – mówi Jan Trafny.
 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia