Dziś 1 listopada - Wszystkich Świętych. Gryficzanie odwiedzają groby swoich bliskich

1 listopada przeżywamy uroczystość Wszystkich Świętych. Obie gryfickie nekropolie już od wczesnych godzin porannych są tłumnie odwiedzane przez gryficzan i przyjezdnych. Wszyscy zapalali znicze i składali kwiaty na grobach swoich najbliższych.

W naszym życiu chwile radości i szczęścia przeplatają się z chwilami smutku, nostalgii i tęsknoty. Taki też jest dzisiejszy dzień, 1 listopada, kiedy przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, modlimy się i odchodzimy w zadumie.

Wszystkich Świętych, to dzień, który wielu kojarzy się z cmentarzem, zniczem, czy grobem bliskich osób, innym zaś z modlitwą i pamięcią o tych, którzy już odeszli. To właśnie w tym dniu udajemy się na cmentarz i odwiedzamy groby naszych bliskich, znajomych i tych, którzy w naszym życiu byli ważni.

Dzień po Wszystkich świętych, Kościół katolicki obchodzi Dzień Zadusznych. W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy, modląc się w intencji zmarłych.

1 listopada istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia