Barometr zawodów - kogo potrzebuje gryficki rynek pracy?

Pielęgniarki i położne, graficy komputerowi, nauczyciele języków obcych i lektorzy, pracownicy socjalni. To tylko część zawodów deficytowych występująca w powiecie gryfickim. O kogo jeszcze będzie trudno na lokalnym rynku w 2018 roku?

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie opublikował wyniki trzeciej edycji „Barometru zawodów”. Zestawienie pokazuje prognozowane zapotrzebowanie na zawody na lokalnych rynkach pracy województwa zachodniopomorskiego.

Jak wynika z badania w 2018 roku w powiecie gryfickim, deficyt pracowników dotknie branży budowlanej, usługowej i gastronomicznej. Na trudności ze znalezieniem pracowników mają wpływ m.in.: mało atrakcyjne oferty, niskie wynagrodzenia, trudne warunki pracy, konieczność dojazdów do miejsca pracy, brak umiejętności wymaganych przez pracodawców, niewystarczające doświadczenie zawodowe, utrata kwalifikacji, przerwa w kształceniu w niektórych zawodach.
W 2018 roku najmniej problemów ze znalezieniem pracy będą miały pielęgniarki i położne, graficy komputerowi, nauczyciele języków obcych i lektorzy, pracownicy socjalni, a także kierowcy, pracownicy budowlani, zaopatrzeniowcy i dostawcy czy listonosze i kurierzy.
Z największymi problemami ze znalezieniem pracy w wyuczonym zawodzie muszą liczyć się pracownicy administracyjni i biurowi, pedagodzy, nauczyciele wychowania początkowego, przedszkolnego i przedmiotów ogólnokształcących, a także ekonomiści, rolnicy i hodowcy.

Barometr zawodów jest jednoroczną prognozą sytuacji w zawodach. Badanie ma charakter jakościowy. Powstaje w trakcie dyskusji grupowej (metodą panelu ekspertów), dzięki czemu możliwe jest dzielenie się wiedzą oraz uwzględnianie opinii uczestników obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: od strony bezrobotnych, oraz pracodawców.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia