Artroskopia stawu biodrowego. Pierwszy taki  zabieg w gryfickim szpitalu

W gryfickim szpitalu przeprowadzono pierwszą artroskopię stawu biodrowego. Poddana zabiegowi 33-letnia pacjentka już po dwóch dniach opuściła szpital.

W dniu 07.06.2019 r. po raz pierwszy w szpitalu w Gryficach została wykonana artroskopia stawu biodrowego. Zabieg polega na wykonaniu niewielkich cięć skórnych w okolicy biodra, wprowadzeniu pod odpowiednim kątem optyki i narzędzi do stawu. Następnie pod kontrolą wzroku, na monitorze HD, usuwa się wyrośla kostne, które blokują ruchy w stawie, nasilają bóle i naprawia się uszkodzony obrąbek panewki stawu biodrowego, który jest jego naturalną osłoną. Naprawa obrąbka stawu biodrowego polega na jego odświeżeniu i umocowaniu do kości biodrowej przy pomocy tzw. kotwic bezwęzłowych o bardzo niewielkiej średnicy.

Nasza Pacjentka - 33-letnia sportsmenka, u której został wykonany właśnie ten zabieg, po 2 dniach zadowolona opuściła Oddział Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej.
Zabieg przeprowadził dr Maciej Płończak w asyście dra Krzysztofa Pobłockiego. Dr Płończak wywodzi się z Kliniki Ortopedii w Otwocku i tego typu zabiegi wykonuje z wielką wprawą i dobrymi efektami od kilku lat.

Mamy nadzieję, że ten typ zabiegu – przy posiadanym potencjale kadrowym i sprzętowym - na stałe wpisze się w zakres wykonywanych procedur ortopedycznych gryfickiego szpitala i pozwoli wielu osobom - nie tylko intensywnie uprawiającym sport – uchronić się od przewlekłych dolegliwości bólowych, a może nawet pomoże uniknąć alloplastyki – czyli wymiany stawu na sztuczny.
Zabieg jest finansowany w ramach kontraktu z NFZ.

Fekst i foto: www.medicam.pl

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia