60 lat minęło… Jubileusz Gryfickiego Domu Kultury [FILM]

Były wystąpienia okolicznościowe, występy artystyczne i podziękowania. Tak Gryficki Dom Kultury świętował swoje 60. urodziny. Obchody połączone były z rozpoczęciem nowego roku kulturalno-oświatowego. [Oglądaj relację filmową].

W lipcu 1958 roku przy ul. Niepodległości 53 w Gryficach otwarty został dom kultury, a dokładnie Powiatowy Dom Kultury. 17 lat później, PDK stał się Gryfickim Domem Kultury i pod tą nazwą działa do dziś. I tak nieustannie, od sześciu już dekad GDK zapewnia dzieciom, młodzieży i dorosłym rozrywkę, stwarza warunki do rozwijania talentów, promuje lokalnych artystów, dba o zachowanie regionalnych tradycji.

Uroczystość podsumowująca 60-lecie Gryfickiego Domu Kultury odbyła się dziś (29.09.), oczywiście w siedzibie jubilata. W sali widowiskowej zgromadzili się przedstawiciele władz zarówno lokalnych, jak i wojewódzkich, gryfickich instytucji, szkół i stowarzyszeń, obecni i byli pracownicy, a także przyjaciele domu kultury. Uroczystość zaszczycili m.in.: wiceprzewodniczący rady sejmiku zachodniopomorskiego Zygmunt Dziewguć, burmistrz Andrzej Szczygieł wraz z zastępcą, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Tokarczyk, a także sekretarz i skarbnik gminy oraz radni gminy Gryfice.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości długą, ale jakże ciekawą, historię Gryfickiego Domu Kultury przybliżył zebranym na gali dr Antoni Cieśliński. Następnie nadszedł czas na występy artystyczne grup, które na co dzień działają przy GDK. Głównym punktem spotkania było wręczenie pamiątkowych podziękowań. – To taki wyraz wdzięczności dla wszystkich tych, którzy od lat są razem z nami. Tych instytucji, osób i przyjaciół jest naprawdę bardzo dużo i to nas bardzo cieszy – mówi Róża Szuster dyr. Gryfickiego Domu Kultury.

Uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystaw poplenerowych „Artystyczne Spotkania Przyjaciół Gryfice – Rybokarty 2018”. Natomiast zwieńczeniem obchodów był koncert fortepianowy w wyk. Dominika Franczuka pt. „Fryderyk Chopin – poeta fortepianu”.

Dziś Gryficki Dom Kultury, to bardzo prężnie działająca instytucja. W jego strukturach działają Dom Pracy Twórczej, Muzeum i Galeria „Brama”, Baszta Prochowa - punkt widokowy oraz 19 świetlic wiejskich. W ramach działalności podstawowej prowadzone są zespoły artystyczne, kółka zainteresowań oraz kluby tj. kapela ludowa „Przepióreczka”, warsztaty edukacji twórczej „Brama Sztuk”, chór „Viola”, zespół kameralny „Cantabile”, żeński zespół wokalny „Sweets”, zespół „Sixty Seven”, Zespół Piosenki i Ruchu „Tarantule”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Red Swing Low”, młodzieżowa grupa perkusyjna „Flamers Brothers”, zespół wokalny seniorów „Gryficzanie”, ognisko muzyczne i grupa patchworkowa. W budynku GDK spotykają się również członkowie Klubu Seniora, Klubu Amazonek oraz Klubu Diabetyków. Gryficki Dom Kultury od lat z powodzeniem organizuje wydarzenia kulturalnie, wśród nich cieszące się wyjątkową popularnością Artystyczne Spotkania Przyjaciół - plenery malarsko-fotograficzne oraz Gryfickie Lato Muzyczne w Ogrodzie Japońskim.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia